Ticaret Bakanı Bolat açıkladı: Deprem bölgesine 400 milyon liralık finansman sağlanacak

Bakan Bolat, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

11 ili etkileyen depremin 110 milyar dolara yakın bir bütçe yüküne neden olduğunu dile getiren Bolat, tarihin en büyük enkaz kaldırma ve yeniden imar operasyonunu gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Ticaret Bakanı Bolat deprem bölgesine finansman desteği sağlanacağını ifade etti.

Bakan Bolat şunları kaydetti:

“Bundan önceki ziyaretimde depremden en çok etkilenen iller için 100’er milyon liralık kredi ve finansman desteği müjdesi vermiştik. Bunlar çok uygun şartlarda verilen destekler, piyasa şartlarının çok çok altında. 4 gün önce Malatya’da deprem bölgesini ziyaret etmiştik. Orada da bölge esnafı için 100 milyon liralık bir finansman müjdesini TESKOMB kanalıyla açıklamıştık. Bugün Kahramanmaraş’ta da bir müjde vermek istiyoruz. Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman vilayetlerimizdeki esnaf ve sanatkarlarımız için TESKOMB kefaletiyle bu 3 vilayete 100’er milyon lira yani toplam 300 milyon lira daha finansman desteği sağlayacağız. Malatya’yı da ilave ettiğimizde 400 milyon liralık bir destek oluyor. Bugün yarın inşallah bu 4 vilayete gönderilmiş olacak. Yüzde 26 finansman maliyetiyle 6 ayda bir geri ödemeli, toplam 5 yıl vadeli bu uygun şartlı finansman desteğinin esnaf ve sanatkarlarımız için hayırlı olmasını diliyorum. Bölge ekonomisine katkı yapacaktır, can suyu etkisi meydana getirecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx