İngiltere lazer silahı Ejderha Ateşi’ni tanıttı

İngiltere Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada Ejderha Ateşi olan lazer silahının detaylarını paylaştı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Yüksek maliyetli mühimmat bağımlılığını azaltırken İngiltere Silahlı Kuvvetlerini daha yüksek hedef isabetiyle güçlendirebilecek askeri lazer, bir sonraki dönüm noktasına ulaştı. Savunma Bakanlığı’nın Hebrides Poligonu’nda yapılan bir deneme sırasında, DragonFire (Ejderha Ateşi) lazer yönlendirmeli enerji silahı (LDEW) sistemi, İngilterenin hava hedeflerine karşı ilk yüksek enerjili lazer silahının ateşlemesini sağladı” denildi.

Yetkililer DragonFire’ın menzilinin gizli olduğunu söylerken görüş hattında kullanılan bir silah olduğunu ve görünür herhangi bir hedefe saldırabildiğini duyurdu.

1 KİLOMETREDEN MADENİ PARAYI VURABİLİR

Silahın uzun mesafelerdeki isabet hassasiyetinin, 1 poundluk madeni parayı 1 kilometre uzaktan vurmaya eş değer olduğu vurgulandı.

İngiltere Savunma Bakanlığı lazerle yönlendirilen enerji silahlarının, hedeflere ışık hızında saldırabildiğini ve hedefi kesmek için yoğun bir ışık huzmesi kullanabildiğini, bunun da hedefte yapısal arıza tahribatı yapabildiğini veya savaş başlığının hedeflenmesi durumunda daha etkili sonuçlar alınabileceğini ifade etti.

Ejderha Ateşi’nin özellikleriyle ilgili yapılan açıklamada, “10 saniye boyunca ateşlemek, normal bir ısıtıcıyı yalnızca bir saat kullanmanın maliyetine eşdeğerdir. Dolayısıyla füzelerin halihazırda yerine getirdiği bazı görevlere uzun vadeli, düşük maliyetli bir alternatif olma potansiyeli var. Lazeri çalıştırmanın maliyeti genellikle atış başına 10 pounddan azdır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx