Göç yasası değişti, Almanya’ya ilgi arttı

Almanya’da 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe giren fakat pandemi nedeniyle uygulamada çeşitli aksaklıkların yaşandığı Nitelikli İşgücü Göçü Yasası’nda 18 Kasım 2023’de itibariyle yeni düzenlemeler başladı. Almanya’ya göç etmek isteyenlerin yakından takip ettiği bu düzenlemeler, teknoloji sektörü başta olmak üzere birçok nitelikli meslek sahibine Almanya’ya göçü kolaylaştırıyor.

Almanya odağında yurtdışı iş ve meslek danışmanlık hizmeti veren LingoZet’in Kurucusu Zehra Şentürk Yavuz’a göre yasa, her ne kadar bazı kolaylıklar sağlasa da, Almanya’ya göç etmek için belirtilen kriterlerle uyumlu olmak hala önem taşıyor.

Değişen göç yasasına dair değerlendirmelerde bulunan LingoZet Kurucusu Zehra Şentürk Yavuz, “Geçtiğimiz ay kapsamı genişletilen Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası, göç etmek isteyenleri heyecanlandırdı. Kulaktan dolma bilgiler veya internet üzerinden edinilen çeyrek enformasyonla Almanya’da çalışmak isteyen kişiler, maalesef dolandırıcıların kurbanı oluyor. Bu süreçte hem para hem de zaman kaybediyor. Almanya’da çalışmak isteyen nitelikli meslek sahibi birinin yapacağı en mantıklı davranış, danışmanlık hizmeti alarak süreci koşullara uygun olarak olağan akışı içinde ilerletmek. Çünkü, Almanya’ya herkes gidebilir gibi bir yaklaşım iyi niyetli değil. Yabancı dil becerileriniz, yaşınız, mesleki yeterliliğiniz ve diplomanız gibi unsurlar Almanya’da yaşamınızı sağlayacak etkenler arasında yer alıyor” dedi.

‘SADECE İNGİLİZCE YETMEZ’

LingoZet Kurucusu Zehra Şentürk Yavuz, “Almanya’da çalışmak isteyen bir kişi, başlangıç seviyesi de olsa Almanca bilmeli. Teknoloji tabanlı bazı mesleklerde iyi seviyede İngilizce bilmek yeterli olabiliyor, ancak hem Almanya’daki şirketler tarafından tercih edilmek hem de günlük yaşamda zorluklarla karşılaşmamak için göç etmeden önce dil becerilerini geliştirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘GÖÇ YASASINDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ DOĞRU OKUMAK LAZIM’

“Nitelikli İş Gücü Göç Yasası’nı doğru okumak, zaman ve maddi kaynak israfından kurtaracaktır” diyen LingoZet Kurucusu Zehra Şentürk Yavuz, şöyle devam etti: “Yeni gelişmeler, 18 Kasım 2023 itibarıyla AB Mavi Kart başvurularındaki gelir sınırını aşağı çekiyor. Bu sayede, gelir sınırı işe yeni başlayanlar için daha erişilebilir hale geliyor. Bununla birlikte ihtiyaç duyulan ve kolaylık sağlanan meslek gruplarının yelpazesi de büyütülüyor. Böylece çeşitli sektörlerde nitelikli çalışanların Almanya’da istihdam edilme olasılığı artıyor. Mart 2024’ten sonra yasa değişikliğinde ikinci aşama başlayacak ve son olarak Haziran 2024 itibariyle puan sistemine dayalı “”Fırsat Kart” uygulaması yürürlüğe girmesi bekleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx