Erdoğan’ın enflasyon açıklaması kafaları karıştırdı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyon konusunda farklı tarihlerde yaptığı iki açıklama vatandaşın kafasını karıştırdı.

2021: BUGÜN ARTAR YARIN DÜŞER

Erdoğan, 1 Aralık 2021 tarihinde partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) grup toplantısında yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Burada Tayyip Erdoğan dün ne dediyse bugün de aynısını söyler. Yüksek faizden ne kadar rahatsız olduğumu cümle alem bilir.

Hiçbir zaman faizci olmadım, bugün de değilim, yarın da olmayacağım.

Kur dediğin bugün artar, yarın düşer. Enflasyon dediğin bugün artar, yarın düşer. Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız.

Faizleri artırarak paradan para kazananları sevindirmek yerine faizi düşürerek yatırım ve üretimi kolaylaştırıyoruz.

Faiz, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir melanettir. Görevde olduğum sürece faiz ve enflasyonla mücadelemi sürdüreceğim.”

2024: BUGÜNDEN YARINA OLACAK BİR ŞEY DEĞİL

Erdoğan önceki gün partisinin Elazığ mitinginde yaptığı konuşmada ise şunları söyledi:

“Bugün Avrupası’ndan Amerikası’na varıncaya kadar herkes enflasyonu dizginlemek için çeşitli adımlar atıyor, çareler arıyor. Enflasyonu indirmek bugünden yarına olacak bir şey değil. Dahası dünyanın genel gidişatı da bu süreci oldukça zorlaştırmakta.

Türkiye olarak amacımız üretim, istihdam ve ihracat boyutunda ivme kaybı yaşamadan, yani vatandaşımızın aşına, ekmeğine, işine halel getirmeden enflasyonu tekrar tek haneli oranlara düşürmektir.

YİNE SABIR İSTEDİ

İnşallah biraz daha sabrederek bu hedefimize ulaşacağız. Nasıl daha önce enflasyonu uzun yıllar tek haneli rakamlarda tuttuysak, aynısını yine başaracağız.

Tüm bunları söylerken elbette her şey süt liman demiyoruz. Çalışanlar ve emeklilerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıların hepsini biliyoruz, hepsini görüyoruz. Bütçe imkanlarımızı zorlayarak emeklilerimizin yükünü hafifletecek çeşitli adımları da attık, atıyoruz.

Emeklilerimizin şunu bilmesini isterim: biz muhalefet gibi hayal taciri değiliz, hiçbir zaman da olmadık. Biz sırf oy uğruna milletimize yalan söyleyemeyiz, boş söz veremeyiz. Şimdiye kadar insanımıza karşı hep dürüst olduk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx