Cem Küçük doğal gaz ve akaryakıt için acı haberi verdi: Güncelleme değil okkalı zam

Zamlar ve enflasyon vatandaşın belini bükerken 2024 yılı da büyük zamlarla geliyor. Vergilerin ortalama yüzde 70 artması beklenirken, bunun vatandaşa zam olarak yansıması bekleniyor.

Bunun yanı sıra 2024-2026 Orta Vadeli Program’da (OVP) enflasyonla mücadele doğrultusunda sıkı para politikası ile tüketimin baskılanması hedeflenirken, 2024 bütçesinde tüketimden alınacak dolaylı vergilerin payında artış bekleniyor.

Dünya gazetesi köşe yazarı Naki Bakır, 2024’de hedeflenen vergi geliri üzerinden, cebimizden çıkacak vergileri yazmıştı.

AKARYAKIT, MTV, ALKOLLÜ İÇECEKLER, TÜTÜN…

“2024’te Kim Ne Kadar Vergi Ödeyecek” tablosuna göre akaryakıt, motorlu taşıt alımları, alkollü içkiler, tütün mamülleri, kolalı gazozlar, dayanıklı tüketim mallarının vergisi katlanacak. Bu da vatandaşa zam olarak yansıyacak.

ÖTV YÜZDE 129, TÜTÜN YÜZDE 71 ARTACAK

Tabloya göre akaryakıt ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi’ndeki artış yüzde 129’u buluyor. Alkoldeki vergi artışı, yüzde 70’i, tütündeki vergi artışı ise yüzde 71.8’i buluyor

Çoğu ekonomistin ve para uzmanlarının zamlara ilişkin açıklama yaptığı bu son günlerde bir açıklamada, iktidara yakınlığıyla bilinen Cem Küçük’ten geldi.

TGRT Haber ekranlarında “Günaydın Türkiye” programını sunan Küçük, yeni yılda vergilere yüzde 72,2 zam geleceğini açıkladı.

2024 yılında vergilere yapılacak zammın akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarına yansıyacağını dile getiren Küçük, dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

“BENZİN VE MOTORİN FİYATI DAHA DA ARTACAK”

Bu zammı izleyicilerine sosyal medya hesabından da duyuran Cem Küçük fiyat artışlarının vatandaşın cebine de yansıyacağını belirterek, “Yeni yılda vergiler artıyor. Zamlı vergi ilk sırada petrol ve doğalgaz ÖTV’si var.. Yani benzin ve motorinin fiyatı daha da artacak. Doğalgaz faturaları kabaracak.” ifadelerini kullandı.

Cem Küçük’ün söz konusu paylaşımı işe şöyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx