Yunanistan alıkoyduğu petrol tankerini hür bıraktı

Posted by

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, alıkonulan İran bandıralı tankerin son durumuna işaret edilerek, “İran İslam Cumhuriyeti’nin süratli ve tesirli aksiyonu ile yükün sahibine iade edilmesi kararı verilmiş olup, bu kararın Yunanistan’da uygulanması devam etmektedir.” tabirlerine yer verildi.

Açıklamada İran kurumlarının eforları ve takipleri sonucu Yunan hükümetinin gemiyi hür bıraktığı bilgisi paylaşıldı.

Taşınan petrolün de sahibine iade edilmesi kararına değinilen açıklamada, “ABD’nin gemiyi alıkoyma ve mallara el koyma talebine ve ABD ile Yunanistan arasında isimli yardım mutabakatına karşın, sonunda yükün sahibine iadesi kararı verildi.” sözleri kullanıldı.

Yunanistan’ın İran tankerine el koyması

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumundan 25 Mayıs’ta yapılan açıklamada, olumsuz hava şartları ve teknik problemler nedeniyle Yunan kıyılarına sığınan İran bayraklı bir geminin alıkonulduğu ve geminin taşıdığı petrole ABD’nin talebiyle el konulduğu duyurulmuştu.

İran, Yunanistan’ın İran petrolünü taşıyan tankeri alıkoyması üzerine bu ülkenin Tahran’daki Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Yunanistan mahkemesi, İran’ın mevzuya ait itirazlarını kabul ederek, Lana isimli tankerdeki 107 bin ton petrole el koyma ve diğer gemiye aktarma kararını iptal etmişti.

Tahran idaresi, Basra Körfezi’nde Yunanistan’a ilişkin Prudent Warrior ve Delta Poseidon isimli iki petrol tankerindeki yaklaşık 1,8 milyon varil petrole el koymuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.