Yeni Citroen C5 Aircross SUV üretimi başladı

Posted by

Citroen, sevilen modeli C5 Aircross’u bu yılın başlarında makyajlayarak tanıtmıştı. Citroen C5 Aircross, birinci olarak tanıtıldığı 2018 yılından günümüze 325 binin üzerinde küresel satış başarısıyla olduğu kadar iç yer genişliği, modülerliği ve hepsinden değerlisi, sınıfında rakipsiz konfor düzeyiyle son derece rekabetçi kompakt SUV segmentinde öne çıktı.

AA’da yer alan habere nazaran yeni Citroen C5 Aircross, Türkiye yollarına çıkmak için gün sayarken, yeni model, efsane Citroen modellerinin üretildiği Rennes fabrikasında bantlardan inmeye başladı.

Rennes fabrikası, Citroen tarihinde özel bir yere sahip. Kısa mühlet evvel 60’ıncı yılını kutlayan fabrika, 1961 yılında Ami 6 ile üretime başladı.

Fabrika yıllar içinde başta GS, BX, XM, C5 ve C6 olmak üzere daha birçok Citroen modelini üretti.

İlk C5 Aircross SUV üretimi Mart 2018’de başladı. Yeni modelin üretiminin başlaması, Citroen ile Rennes fabrikası ortasındaki bağı biraz daha güçlendiriyor.

Tasarım detayları

Yeni C5 Aircross, ön dizaynındaki yeni çizgilerle markanın yeni tasarım lisanını muvaffakiyetle yansıtıyor.

Dikey tasarım ayrıntıları aracın çağdaş görünümünü kuvvetlendirirken, genişlik algısını da artırıyor. LED teknolojili stoplar, piyano tuşu dizaynıyla 3 boyutlu görünüm tesirini güçlendiriyor.

Bunun yanında yeni 18 inç elmas kesitli alaşım jantlar aracın her yol şartıyla başa çıkabilecek güçlü SUV duruşuna katkı sağlıyor.

Dış tasarımı daha itibarlı ve alımlı hale getirme atağının akabinde, yeni C5 Aircross’un iç dizaynına da daha dinamik ve rafine bir görünüm kazandırıldı.

C5 Aircross, ön konsol üzerinde süzülüyor üzere görünen ve daha çağdaş bir yolcu kabini görünümü sağlayan 10 inçlik yeni bir dokunmatik ekranla donatılıyor.

Ayrıca büsbütün kişiselleştirilebilir 12,3 inçlik dijital ekran; navigasyon haritası, etkin sürüş takviye sistemleri üzere tüm temel ve kişiselleştirilebilir bilgileri direkt şoförün görüş alanına getiriyor ve sürüş güvenliğini destekliyor.

C5 Aircross, C4 ve C5 X ile kullanıma sunulan yeni jenerasyon Citroen Advanced Comfort koltuklarla konforu en üst düzeye çıkarıyor.

Sürücü ve ön yolcu tarafında sunulan ısıtma ve masaj fonksiyonları, lüks algısının sınıf standartlarının üzerinde yaşanmasını sağlıyor.

Yeni C5 Aircross, dur-kalk fonksiyonuna sahip Uyarlanabilir Sürat Sabitleme Sistemi ve Faal Şeritten Çıkma Uyarısı sistemini birleştiren 2. Düzey otonom sürüş sistemi Otoyol Sürüş Yardımcısı dahil olmak üzere kompakt SUV segmentinde sunulan 20 öncü sürüş dayanak sistemini bünyesinde barındırıyor.

Yenilenen modelin fiyatı şimdi aşikâr değil, fakat mevcut modelin Türkiye’deki fiyatları 2022 model yılı olarak 839 bin TL’den başlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.