WhatsApp’a yeni zımnilik: Kümelerden sessizce çıkılabilecek

Posted by

WhatsApp’ın sahibi olan Meta, uygulamanın yeni güvenlik tedbirlerini duyurdu. Kullanıcılar artık küme konuşmalarından sessiz bir biçimde ayrılabilecek, çevrimiçi durumunu kimin göreceğini denetim edebilecek ve “bir sefer görüntüle” bildirilerinde ekran manzarası almayı engelleyebilecek.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, bu özelliklerin WhatsApp mesajlaşmalarını “karşılıklı konuşma kadar zımnî ve güvenli” tutmaya yardımcı olacağını söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran, dünya çapında bir kampanyayla öne çıkarılan yeni özellikler İngiltere’den başlayarak bu aydan itibaren kullanıma girecek.

‘DİĞER UYGULAMALARDAN DAHA GÜVENLİ’

WhatsApp şu anda küme mesajlaşmalarından ayrıldığınızda tüm küme üyelerini uyarıyor. Artık küme yöneticisi dışındaki öbür üyelere haber vermeden ayrılmak mümkün olacak.

WhatsApp eser yöneticisi Ami Vora, bunun, “kişileri kendi iletilerinin denetimi ve saklılığı üzerinde daha çok güçlendirecek eser özellikleri oluşturma” odaklarının bir kesimi olduğunu söyledi ve ekledi:

“WhatsApp’ın özel bir görüşme için en inançlı yer olduğuna inanıyoruz. Başka hiçbir global iletileşme hizmeti; kullanıcılarının iletilerine, medya, sesli bildiri, görüntü araması ve ileti yedeklemesine bu ölçekte güvenlik sağlamıyor.”

Yeni özelliklerden biri de, “son görülme” ayarlarından platformda çevrimiçi olunduğunu görecek insanların seçilebilmesi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.