Van’da öğretmen ve öğrencilere miting baskısı argümanı

Posted by

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Van’da düzenleyeceği toplu açılışlar ve miting öncesi AKP’li yöneticilerin kentteki ortaokul ve liseleri gezerek öğrencilerin iştiraki için baskı yaptıkları tez edildi. ‘Çözüm Köy Enstitüleri Çalıştayı’na katılmak için Van’da bulunan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Buradan AKP yöneticilerine ve Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sesleniyorum, çocuklarımız sizin miting materyaliniz değildir” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Van’da yapacağı toplu açılış programı ve mitinge katılmaları için öğrenci ve öğretmenlere baskı yapıldığı argüman edildi. AKP vilayet ve ilçe liderlerinin okulları gezerek, kelamda müze ziyareti yapılacağı ve katılanlara ikram verileceğini belirten iştirak listeleri dağıttıkları ileri sürüldü.

CHP’Lİ KAYA: ÇOCUKLARIMIZ SİZİN MİTİNG MATERYALİNİZ DEĞİLDİR

Köy Enstitüleri Çalıştayı için CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ile birlikte Van’da bulunan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Eğitim-Sen Van Şube Lideri Murat Atabay’dan husus hakkında bilgi aldı. Duruma reaksiyon gösteren Kaya, “Bugün Van’a geldik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelecek diye bütün yollar kapalı. Beşerler iş yerlerine meskenlerine gidemiyor. AKP yöneticileri okulları gezerek öğrenci ve öğretmenleri mitinge davet ediyor. Buradan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sesleniyorum; çocuklarımız sizin miting materyaliniz değildir. AKP yöneticileri okulları gezemez. Ulusal Eğirim Bakanı ahenge, okullarına, öğretmenlerine ve öğrencilerine sahip çık” dedi.

“HER OKULDAN EN AZ 50 ÖĞRENCİ VE İDARECİNİN KATILMASI İÇİN FORUM DAĞITIYORLAR”

Erdoğan’ın Van ziyareti öncesi, okullarda memur ve öğrencilere iştirak konusunda baskı yapıldığını öne süren Eğitim-Sen Van Şube Eş Lideri Murat Atabay ise, “11 Haziran 2022 tarihinde yapılacak miting için son iki gündür okullara giden AKP yöneticileri sınıfları dolaşmış, mitinge gelmeleri halinde öğrencilere yemek verileceğini söz etmişler. Okulların iktidarın propaganda alanları haline getirilmesi bir yana il/ilçe ulusal eğitim müdürlüğünün ve okul müdürlüklerinin bir siyasi partinin yöneticilerini sınıflara sokması alenen kabahattir. Okullara giden AKP yöneticiler kelamda müze ziyareti daveti yapıyorlar, forum dağıtıyor, katılanlara ikram verileceğini belirtiyorlar. Kelamlı olarak en az her okuldan 50 öğrenci ve okul yönetimcilerinin katılması için baskı yapıyorlar” dedi.

Atabay, yaşanan hukuksuzluklarla ilgili sendika olarak yasal teşebbüs başlatacaklarını da tabir etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.