Vahap Tanrıverdi: Florya davası namusum! Peşini bırakmam, Fatih Terim de muzdarip!

Posted by

Galatasaray’daki eser usulsüzlüğü belgesini açan eski yönetici Vahap Tanrıverdi, birinci defa Sözcü’ye konuştu. Tanrıverdi, “Dursun Lider benimle tıpkı fikirde. İşin peşini bırakmayacak. Ziyan yıllık 1-1,5 milyon Euro seviyesinde. Sistemsizlik ve denetimsizlik sebebiyle 1 yılda Galatasaray’ın 30’da 1’i çalınıyor” dedi.

Galatasaray topluluğu, Burak Elmas başkanlığındaki idare devrinde çarpıcı bir gelişmeyle sarsıldı. Resmi eserlerin Florya Metin Oktay Tesisleri’nden yöntemsiz bir biçimde satıldığı savıyla dava açıldı. Belgeyi açan eski yönetici Vahap Tanrıverdi, SÖZCÜ’ye gelişmeleri anlattı:

“Florya’daki operasyon öncesinde teknik yöneticimiz Fatih Terim’e gittim. Ona mevzuyu tüm detaylarıyla anlattım. Hocamız motamot şunu söyledi bana: ‘Vahapcığım bu bahisten ben de muzdaribim. Gittiğin yer neresiyse oraya kadar git.’ 27 yıldır Florya’ya kimse dokunamamış. Dönem ortasında eserler bitmiş. Eserler dönem ortasında bitiyorsa öbür bir yerlere gidiyordur. Sistemi ve sistemi olmayan yerde kaçak ve kayıp kaçınılmazdır. Kapını kilitlemezsen ortaya hırsızlar çıkarırsın. Bu türlü adamlar yetişmiş Florya’da.”

“ÜRÜNLER DIŞARI ÇIKMIŞ”

“Çeşitli biçimlerde Florya’dan eserler çıkmış. Hem birilerine verilecek armağanlar ve hem de internet üzerinden satılacak eserler. İnternet üzerinden satılan eserler ile ilgili olarak ibra olmadığımız mali genel heyette gerçekleri dokümanlarıyla konuşacaktım. Burak Lider “Gerginlik olmasın Vahap Bey” dedi. Fakat bugünkü aklımla hareket etmiş olsaydım yaşananları anlatırdım. Verilen ziyan yıllık 1-1.5 milyon euro seviyesinde. Sistemsizlik ve denetimsizlik sebebiyle 1 yılda Galatasaray’ın 30’da 1’i çalınıyor.”

“HÂLÂ ÇALIŞIYORLAR”

“Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştük. Takım görevlendirdiler. Daha sonra işin içine asayiş şube girdi. Akabinde 5 kişi gözaltına alındı. Kontrollü halde özgür bırakıldılar. Sorunun tespiti sonrası Florya’dan ayrılanlar var. Devam edenler var. Ali Sami Yen Stadı yıkıldığında çıkan eserleri unutmadık. O vaktin parasıyla yıllık 13 milyon liraya Çatalca’da kiralanıp yalnızca mağazacılık eserlerinin ne için konulduğu bilinmeyen depoları da. Florya’da Hagi periyodunun şortu, tozluğu bulundu.”

Fotoğraf: Hüseyin Çağlar

“FUTBOLCULAR DA MAĞDUR”

“Ayrılırken Dursun Lider dedi ki: “Vahapçığım başladığın işlere devam edeceksin. Mağazacılık idaresinde bizimle berabersin.” İşin peşini bırakmayacak. Florya şu an sistemsel olarak temizlendi. Lakin Florya’da hâlâ daha temizlenmesi gereken kimi şahsiyetler var. Bunların acil olarak Florya’dan yollanması gerekiyor. Ayrıyeten kimileri yalnızca Florya’dan değil topluluktan da temizlenmeli. Hem Galatasaray’ın malı yok olmuş, hem birilerine rant olmuş. Suistimalden ötürü futbolcular da mağdur olmuş.”

“BAŞKAN ADAYI OLACAĞIM”

“Tam tarih veremem fakat yakın bir vakitte Galatasaray’a lider adayı olacağım. Sebebi gösteri değil. Futbol yahut basketbol için değil. Galatasaray’ın altını temizlemek için geleceğim. Kimi şeylerin büsbütün değişmesi gerek. Diğer yolu yok. Örneğin Florya’daki aşçının dışarıda kasap dükkanı var. Florya’nın mağazacılık kısmını temizledim. Birilerinin de besin kısmını temizlemesi gerekiyor. Florya paklığı durmadan devam etmeli.”

“BURAK ELMAS KENDİNİ ANLATAMADI”

“Burak Elmas idaresinde hepimizin ana maksadı Galatasaray’a karşılık beklemeden bilgimiz, birikimimiz dahilinde bir şeyler vermekti. Burak Elmas idaresine reaksiyon çok kibar olmasından kaynaklandı. Reaksiyon Burak Elmas’ın kendisini anlatamamasından ortaya çıktı. Pırlanta üzere bir adam. Hiçbir vakit hiçbir yerde hiç kimsenin gerisinden konuşmasına müsaade vermeyeceğim kadar sevdiğim bir adam.”

“HAYATIM GALATASARAY”

“1982’de 13 yaşındayken Malatya’nın köyünden çıkıp maça gelen adamım. Oğlum 145. periyot GS Lisesi mezunu. GS Eğitim Vakfı ile yıllardır iç içeyim. Kültürüne aşığım. Merhum Mustafa Cengiz periyodunda GS Store’lara iş yaptım. 1 lira kâr etmeden yalnızca maliyetine eser ürettim. ‘Yellow Friday’ yaptılar, depolar boşaldı. Maliyetine yaptığımız iş karşılığında ödüllendirildik, 18 ay sonra bile paramızı alamadık. 1 gün bile ağzımızı açmadık.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.