Uyku apnesinin erkeklerde görülme sıklığı 3 kat daha fazla!

Posted by

İnsan vücudunda rahatsızlıklara neden olan en yaygın ve potansiyel faktörlerin başında gelen uyku apnesi, bireylerde yorgunluk, depresyon, konsantrasyon bozukluğu üzere birçok tesir yaratırken, uzun vadede de felç, metabolik fonksiyon bozukluğu, kalp krizi, obezite üzere hastalıklara yol açıyor. Uyku apnesinin en yaygın belirtilerinde baş ağrısı ve sık uyanma üzere faktörler bulunurken, kendi başına da bir rahatsızlık olarak kabul gören horlama ise en sık rastlanan belirti olarak kaydediliyor.

Çene ve Yüz Protezi Uzmanı Dr. Tuğrul Hürmet, uyku apnesi sıklığının cinsiyet, meslek ve yaş kümelerine nazaran değişkenlik gösterdiğine dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu: “Birçok uyku bozukluğu rahatsızlığı üzere uyku apnesi de tespiti sıkıntı hastalıklar ortasında yer alırken, insanların gözardı ettiği gündelik rahatsızlıklar apnenin belirtisi olabiliyor. Örneğin bayan hastaların yüzde 70’i baş ağrısı ve depresyondan şikayet ederken, erkeklerin yüzde 80’i de gün içinde uykulu olmaktan yakınıyor. İki cinsiyette de görülen belirtilerin başında ise horlama geliyor. Aslında daima horlamak uyku apnesinin tespit edilmesine kapı ortalarken, iki sorun için de tedavi mümkün.”

UYKU APNESİ VE DAİMA HORLAMA ERKEKLERDE 3 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

2022’nin birinci 6 ayında DentGroup bünyesinde kaydettikleri istatistiklerden hareketle horlama ve uyku apnesinin bayanlara kıyasla erkeklerde daha fazla görüldüğünü belirten Dr. Tuğrul Hürmet, bu hastalıkların neden ve belirtilerini şu sözlerle açıkladı:

“Uyku apnesi ve horlama yaşayan insanların yüzde 25’i kalp, yüzde 75’i ise kilo sorununa sahip. Erkeklerde ise 3 kat fazla görülüyor. Bunun sebebine baktığımızda, erkeklerin boyun bölgesindeki yağlanmanın teneffüs yolunun daralmasına yol açtığını görüyoruz. Bayanlardaki östrojen hormonunun ise uyku apnesi oluşumunu engellediğini biliyoruz. Ancak bilhassa menopoz periyodundaki her 2 bayandan birinde de uyku apnesi ve horlama gözleniyor. Bu devirde bayanların testosteron hormonunu daha fazla salgılaması apne riskini yüzde 50’ye çıkarıyor” tabirlerini kullandı.

HAREKETSİZ HASTALIKLAR UYKU APNESİNE DAVETİYE ÇIKARIYOR

Uyku apnesi ve horlamanın gün içinde hareketsiz kalınan meslek kümelerinde daha çok rastlandığının altını çizen Dr. Tuğrul Hürmet, “Kliniğimizde kaydettiğimiz datalara nazaran, oturarak yapılan hareketsiz meslek kümelerinde horlama ve uyku apnesine daha çok rastlıyoruz. Bu şikayetlerle kliniğimize başvuran hastalarımızın yüzde 7’sini sürücüler, yüzde 45’ini ise yönetici, mühendis, yazılımcı ve bankacılar oluşturuyor. Bu meslek kümelerinin en yaygın olduğu büyükşehirlerde ise uyku bozuklukları gün geçtikçe artıyor. Zira kentte yaşayan beşerler kırsaldakilere kıyasla daha az hareket ediyor ve sıhhatsiz besleniyor” dedi.

YURT DIŞI HASTALARIN YARISINDAN FAZLASI ALMANYA’DAN GELİYOR

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da talep aldıklarını söyleyen Çene-Yüz Protezi Uzmanı Dr. Tuğrul Hürmet, “Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere en çok İzmir ve Bursa’dan hasta ağırlıyoruz. Dünyanın birçok ülkesinden hasta geliyor lakin en çok Almanya’dan hastalar tedavi için geliyor. Horlama ve uyku apnesi rahatsızlığı yaşayan uzak coğrafyalardaki hastalarımız kliniğimize gelmeden evvel horlamatedavisi.com üzerinden hem kliniğimiz hem de tedavilerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyor. Bu tedaviler ortasında en çok istek gösterilenler ortasında bireye özel hazırlanan horlama protezi yer alırken, iki rahatsızlığa da tahliller sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.