Türkiye’nin SİPER geliyor! Tüm hava tehditleri engellenecek

Posted by

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in, SİPER Hava Savunma Sistemi Projesi’nin başarılı formda devam ettiğini ve yakında yeni testlere başlanacağını açıklamasının akabinde gözler SİPER projesine çevrildi. Kademeli hava savunma sisteminin en kıymetli bileşenlerinden olan SİPER ile Türkiye, hava savunması konusunda kıymetli bir eşiği aşacak. Korkut, Sungur, Hisar A+ ve Hisar O+ üzere hava savunma katmanlarına uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER ve SİPER’in üst modelleri de eklenmiş olacak. Böylelikle Türkiye, dışarıya bağımlı olmadan, kendi hava alanını ‘koruma kalkanı’ ile örecek.

SİPER’in özeliklerini, üst modellerini, tehditlere karşı yansısını Savunma Siyaseti Analisti Turan Oğuz gazetemize kıymetlendirdi. Oğuz, HİSAR A+ ve HİSAR O+’ın TSK envanterine girdiğini hatırlatarak “Uçak, helikopter, seyir füzesi ve uzaktan atılan füzeler üzere gayelere yönelik geliştirecek SİPER Blok 1, 2023 prestijiyle envantere alınacak. Balistik füze engelleme kabiliyetine sahip olacak SİPER Blok 3’ün ise 2025 yılı sonrasında devreye girmesini bekliyoruz” dedi.

Tehditlerin sınırsız ve daima yenilerinin geldiğine dikkat çeken Oğuz “Dolayısıyla karşı önlem olarak, hava savunma sistemlerinin de daima geliştirilmesi lazım. Balistik füze için çok daha ileri önlem ve gözetleme sistemleri de gerekiyor. SİPER, katmanlı hava savunma sisteminin bir modülü olacak ve bu tehditleri engelleyecek” diye konuştu. 2023’te devreye girecek sistemin S-400 ve Patriot’un muadili olmayacağını lakin 2025’ten sonra, SİPER Blok 3’ün S-400 ve Patriot’un başlangıç düzeyindeki kabiliyetinde olabileceğine işaret eden Oğuz “S-400’ler çok daha uzun menzilden gelen tehditleri engelleyebilen bir sistem. Lakin bu bir süreç ve bu yolda çalışıyoruz. İmkân değil, artık vakit problemi. Silah teknolojimiz var” dedi.

ATİNA MANİLERİ DURACAK

“Yunanistan’da gelecek tüm tehditleri elimizdeki mevcut sistemlerle engelleyebiliriz” diyen Oğuz, şunları söyledi: HİSAR-O+ ile uçak, helikopter, seyir füzesi, uçaktan atılan füzeleri vurarak önleyebiliriz. Ukrayna savaşında gördüğümüz üzere; Rusya, Ukrayna kentlerine İskender füzesi atıyor. İskender füzesi üzere balistik füzeleri engelleyecek kabiliyeti 2026 ila 2030’larda kazanacağız. Yunanistan’ın tehditlerini tümüyle engelleyecek yerli sistemlere sahibiz. HİSAR O+ Yunanistan’ın F-16 ve Rafale üzere uçaklarını, seyir füzelerini durdurabilir. Fakat tüm Türkiye’yi bu türlü bir tehditten koruyamaz. HİSAR O+ envantere girdi diye Türkiye’nin her tarafı inançta değil. Zira yalnızca bir sistem devreye girdi. Bir sistem de yalnızca kısıtlı bir alanı koruyabilir. Lakin seri üretimler de başladı. Türkiye’nin ne kadarını koruyacağını kimseye söylemezler zira bu çok stratejik bir bilgidir.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.