Türkiye’de her dört vefattan birinin nedeni hipertansiyon

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada, Kardiyoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Boztosun, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’ne ait değerlendirmede bulundu.

Türkiye’deki yapılan çalışmalarda erişkin yaş kümesinde (18 yaş üstü) hipertansiyon sıklığının yüzde 30,3 ile yüzde 35,9 ortasında değiştiğini aktaran Boztosun, şunları kaydetti:

“Hipertansiyon, dünyada her yıl 7,6 milyon kişinin vefatına, 90 milyon kişinin maluliyetine yol açıyor. Sıhhat Bakanlığı’nın datalarına nazaran ülkemizde her dört vefattan birinin nedeni hipertansiyon. Ailede hipertansiyon hikayesi, 65 yaş yahut üzerinde olmak, diyabet ve böbrek hastalığı üzere eşlik eden hastalıklara sahip olmak hipertansiyon için değiştirilemeyen risk faktörleri ortasında. Ülkemizde hipertansiyon hastalarının yüzde 45’i bunun farkında değil. Bayanların 3’te biri, erkeklerin ise yüzde 59’u hasta olduğunu bilmiyor. Hastalarımız hastalığı ciddiye almadığından felç, inme, kalp krizi üzere hastalıklarla yaşantısını sürdürmek zorunda kalıyor. Birtakım hastalarda hiçbir belirtisi olmayan hipertansiyon tipleri var. En tehlikelisi ‘sessiz katil’ dediğimiz bu durum. Zira kişi hastalığın farkında olmadan hayatını sürdürürken felç ya da kalp krizi geçiriyor.”

Boztosun, yüksek tuz tüketimi ve yetersiz potasyum alımının yüksek tansiyona neden olduğunu, kalp hastalığı ve inme riskini artırdığını da belirterek, hipertansiyonu önlemek için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

“Tuz alımının azaltın (<5 gram/gün). Daha fazla meyve ve zerzevat tüketin. Sistemli fizikî aktivite yapın. Sigara ve öbür tütün eserlerinin kullanımından kaçının. Alkol tüketimini azaltın. Doymuş yağ oranı yüksek besinlerin alımını sonlandırın ve trans yağ alımını azaltın."

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.