Süt prim dayanağında artış talebi

Posted by

Ulusal Süt Kurulu’nun çiğ süt tavsiye fiyatında yaptığı son düzenlemeden sonra süt prim dayanağının de artırılması talebinde bulunuldu.

Türk Veteriner Tabipleri Birliği (TVHB) Merkez Kurulu Lideri Ali Eroğlu, litre başına 20 kuruş olan süt prim takviyesinin 1 liraya yükseltilmesi davetinde bulundu.

Eroğlu, yazılı açıklamasında, Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) çiğ süt tavsiye fiyatının, 1 Ekim prestijiyle üreticinin eline litre başına net 7,5 lira geçecek formda belirlediğini anımsattı.

Litre başına 20 kuruş olan prim dayanağının artırılmasının beklendiğini bildiren Eroğlu, “Her an alanda, üreticinin yanında, onlarla birlikte çalışan TVHB olarak talebimiz, yağ ve protein oranına bakılmaksızın prim takviyesinin litre başına 1 lira olmasıdır” tabirlerini kullandı.

‘ÜRETİM DÜŞER’ UYARISI

Eroğlu, süt ineklerinin, üreticilerin ziyan etmesi nedeniyle kesite gönderildiğini, bunun da hayvancılığı olumsuz etkileyeceğini belirterek, bu mevzuda acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Prim dayanağının artırılmasının üreticilerin eline geçen fiyatların yükseltilmesi açısından değerli bir önlem olacağına dikkati çeken Eroğlu, aksi halde inek sütü üretiminin süratle düşmeye devam edeceğini kaydetti.

Eroğlu, devletin süt piyasasında fiyatları dengeleyici tedbirler alması gerektiğine işaret ederek, şu sözleri kullandı:

​​​​​​​”Sütün kooperatifler, üretici birlikleri aracılığıyla devlet tarafından satın alınarak, okul sütü programlarıyla okullarda çocuklarımız ve gençlerimize dağıtılması, okul kantinlerinde çocuklarımıza ve gençlerimize birer öğünlük, peynir, tereyağı verilmesiyle hem gençlerimizin hayvansal protein tüketmesi sağlanarak sağlıklı jenerasyonlarla geleceğimiz garanti altına alınacak hem de üreticinin sütünün gerçekçi fiyattan kıymetlendirilmesine neden olacaktır.”

Uzun vadeli hayvancılık siyasetleri hazırlanırken bilhassa süt ve et üretiminde destekleme sisteminin değiştirilmesi gerektiğini belirten Eroğlu, süt üretim maliyetini düşürecek desteklemelerin elektrik, yem üzere girdiler üzerinden yapılması davetinde bulundu. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.