Set çalışanlarına hakaretten yargılanan Burak Özçivit’in cezası belirli oldu

Posted by

Oyuncu Burak Özçivit’in, başrol oyuncusu olduğu ‘Kuruluş Osman’ dizisinin çekimleri sırasında set çalışanlarına hakaret ettiği gerekçesiyle “zincirleme halde alenen hakaret” kabahatinden 4 yıl 1 aya kadar mahpus talebiyle yargılanmasına devam edildi. Beykoz 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Özçivit ve müştekiler katılmazken, taraf avukatları salonda hazır bulundu.

“150 KİŞİNİN OLAYA TANIKLIĞI VARDIR”

Duruşmada kelam alan müşteki avukatı Yunus Gümüş, “Tüm taraflarca kabul edilen bu olay ile ilgili 150 kişinin tanıklığı vardır. Sanığın kabahati işlediği sabittir. Bu nedenle sanığın cezalandırılmasını istiyoruz” dedi. Sanık avukatı Serkan Toper ise “Müştekilerin ve şahitlerin anlatımları hayatın olağan akışına karşıtlık teşkil etmektedir. 150 kişinin gözlerine bakarak küfür edildiği savı hayatın olağan akışına aykırıdır” diyerek müvekkilinin beraatini istedi.

“HAKARET” KABAHATİNDEN 3 BİN LİRA PARA CEZASI

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Burak Özçivit’in “hakaret” kabahatini işlediği gerekçesiyle, cürmün işleniş biçimi, kabahatin işlendiği yer ve vakit ile sanığın kasta dayanan kusurunun yükünü dikkate alarak günlüğü 30 liradan 100 gün olmak üzere toplamda 3 bin lira isimli para cezasına çarptırdı. Kabahat tarihi itibariyle sanığın daha evvel kasıtlı kabahatten mahkumiyetinin olmaması, belgeye yansıyan olumsuz tavır ve davranışlarının olmamasını göz önünde bulunduran mahkeme, sanığın tekrar hata işlemeyeceği konusunda olumlu kanaat oluşması nedeniyle kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

İDDİANAME HAKKINDA

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Beykoz Riva’da Kuruluş Osman dizisinin çekimleri sırasında Burak Özçivit’in 4 set çalışanına yönelik küfür ve hakaret içeren kelamlar söylediği anlatılmıştı. İddianamede, oyuncu Özçivit’in “zincirleme halde alenen hakaret” cürmünden 3 aydan 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.