Putin: Kiev’in anlaşma konusundaki tutumu değişti

Posted by

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Kremlin’de yaptığı görüşmede açıklamalarda bulundu.

‘Türkiye’deki görüşmelerde önemli bir ilerleme kaydedildi’

Rus lider, Kiev’in yerel halka yönelik soykırımını durdurmak için Rusya’nın Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanımak zorunda kaldığını ve bunun Kiev’in Minsk anlaşmalarına uymayı reddetmesinin ardından geldiğini belirtti. Putin, Moskova’nın her zaman sorunun diplomasi yoluyla çözülmesinden yana olduğunu, tarafların Türkiye’deki görüşmelerde önemli bir ilerleme kaydettiğini. ancak daha sonra Rusya’nın Buça’da hiçbir ilgisinin olmadığı bir provokasyonla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

‘İstanbul’daki görüşmelerde Ukrayna konusunda ciddi bir ilerleme kaydedildi’

Putin, İstanbul’daki görüşmelerde Ukrayna konusunda ciddi bir ilerleme kaydedildiğini belirterek, “İstanbul’daki görüşmelerde, ki bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme daha gerçekleştirdik, oldukça ciddi bir ilerleme kaydettik. Çünkü Ukraynalı meslektaşlarımız güvenliğin şartlarını, Ukrayna’nın güvenliğini, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları gibi bir kavramla ilişkilendirmediler” dedi.

Putin, Rusya’nın Buça’daki provokasyonu kimin ve hangi yöntemlerle hazırladığını bildiğini kaydetti:

“Maalesef, Buça’da Rus ordusunun hiçbir ilgisinin olmadığı bir provokasyonla karşı karşıya kaldık. Bunun kimler tarafından yapıldığını biliyoruz. Bu provokasyonun kimin ne amaçla ve hangi araçları kullanarak hazırladığını biliyoruz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.