Pentagon’dan Kahovka Barajı açıklaması

T24 Dış Haberler

ABD Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Hava Tuğgeneral Pat Ryder, yıkılması Ukrayna’da felakete sebep olan Kahovka Barajı’nda ne olduğuyla ilgili değerlendirmelerinin sürdüğünü ifade etti.

Ryder, Savunma Bakanı Lloyd J. Austin ile gerçekleştirilen Hint-Pasifik turunun ardından açıklamalarda bulundu.

Japonya’dan Singapur’a ve Hindistan’a gidilen Hint-Pasifik bölge turunu Fransa’da tamamlayan Savunma Bakanı, burada Avrupalı liderlerle bir araya gelerek Normandiya çıkartmasının anma törenine katıldı.

Pentagon sözcüsü Ryder, bölge ülkelerinin geleceğine yönelik ortak bir vizyonla bir araya geldiklerini söyledi. Bu ortak vizyonun “ulusların zorlama, gözdağı ya da zorbalık olmaksızın kendi koşullarında gelişmekte özgür oldukları” fikrini kapsadığını belirtti.

Ryder ayrıca, Savunma Bakanlığı’nın askeri adalet sistemindeki ırksal, etnik ya da cinsiyete dayalı eşitsizliklerin nedenlerini tespit etmek için çalışmaya devam edeceğini vurgulayarak Savunma Bakanlığı’nın askeri adalet sistemindeki ırksal eşitsizliklere ilişkin  bir soruşturma ekibi kurulduğunun bilgisini verdi.

ABD Savunma Bakanı Austin’in önümüzdeki hafta Avrupa’ya gideceği ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark A. Milley ile 15 Haziran’da Ukrayna Savunma Temas Grubu’nun toplantısına ardından 16 Haziran’da NATO Savunma Bakanları toplantısına katılacakları duyuruldu.

Baraj sabotajına ilişkin: “Bunun nasıl gerçekleşmiş olabileceğini değerlendirmeye devam ediyoruz”

Basın toplantısının devamında Ukrayna konusuna değinen basın sözcüsü, Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’daki çatışmaların arttığının bilincinde olduğunu söyledi.

Dnipro Nehri üzerindeki Kahovka Barajı sabotajını incelemeye devam ettiklerini söyleyen Ryder, barajın nasıl ve kim tarafından sabote edildiğine dair “Bunun nasıl gerçekleşmiş olabileceğini değerlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Ryder sonrasında, “Varsayımlara girmeyecek ve spekülasyon yapmayacağım, ancak bu durumda olmamızın nedeninin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi olduğunun çok açık olduğunu düşünüyorum. Bunun korkunç bir insani trajedi olduğu açık” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx