Nesin Vakfı’na ekonomik kıskaç

Posted by

Yazar Aziz Nesin tarafından kurulan Nesin Vakfı’na yönelik baskılar devam ediyor. Geçen hafta İzmir’in Tire ilçesindeki 60 dönümlük zeytinliği kundaklanan, İstanbul Çatalca’da İsmailağa Cemaati’nin gaye aldığı Nesin Vakfı’nın, geçen nisan ayında banka hesapları bloke edildi. Vakıf yöneticileri, yaklaşık 4 aydır banka hesaplarında paralara ulaşamıyor.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, Çatalca Kaymakamlığı’nın 12 Nisan tarihli kararıyla, müsaadesiz yardım toplandığı argümanıyla ve 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunun 7’nci hususuna muhalefet edildiği gerekçesiyle Nesin Vakfı’nın Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’ndaki hesaplarını bloke etti.

Ayrıca, banka hesaplarında bulunan 1 milyon 970 bin TL ile tekrar vakfa ilişkin olan Çatalca Gökçeali Mahallesi’ndeki 7 bin 955 metrekarelik tarlanın mülkiyetinin de kamuya geçirilmesine karar verildi. Nesin Vakfı ise bu kararların iptali için İstanbul 3’üncü Yönetim Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması talepli dava açtı. Fakat, “İşlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle” açılan davada yürütmenin durdurulması talebi reddedildi. Bunun üzerine, Nesin Vakfı, Bölge Yönetim Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması talebinin reddi için itiraz etti. Lakin bu mahkeme de 9 Ağustos’ta Nesin Vakfı’nın yürütmenin durdurulmasına yönelik itirazını reddetti. Lokal Mahkeme ise temel hakkında en son kararını şimdi vermedi. Nesin Vakfı’nın avukatı Cenk Söbe de BirGün’e yaptığı açıklamada, mahkemenin şimdi sonuncu kararını vermediğini vurgulayarak, “Banka hesaplarına konan blokeler için yürütmenin durdurulmasını talep ettik ve bu talebimiz reddedildi. Yürütmeyi durdurma kararı verilseydi banka hesaplarımızdaki blokeler kalkacaktı. Mahkemenin kesin kararını bekliyoruz. Evvel Çatalca’da İsmailağa Cemati üyelerinin vakfımıza fiziki saldırısı oldu ve rahatsızlık verdiler. Bunun akabinde banka hesaplarımız bloke edildi. Son olarak İzmir’deki 60 dönümlük arazinin 40 dönümü yakıldı. Hatalıların korunduğu bir süreçle karşı karşıyayız. Tüm bunlar tesadüf üzere gelmiyor. Bunların hiç biri Nesin Vakfı’nı korkutamaz ve caydıramaz” dedi.

DEFALARCA TEFTİŞ EDİLDİ

Aziz Nesin’in oğlu ve Matematik Köyü’nün kurucusu ve yürütücüsü, Nesin Vakfı’nın da bağışçılarından Prof. Dr. Ali Nesin de İstanbul 3’üncü Yönetim Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda ise şu sözler yer aldı:

“Nesin Vakfı tekraren Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından teftiş edilmiştir. Müfettişlerin de belirttiği üzere, bağışlar yalnızca ve yalnızca Vakıf lehine ve çocukların eğitimi için kullanılmış ve hiçbir usulsüzlüğe rastlanmamıştır. Nesin Vakfı’nın bünyesinde 40 dolayında çocuk beslenmekte, okumakta ve eğitilmektedir. Bir o kadar da çalışanı vardır. Bir o kadar çocuğun ve gencin ailesine de uzaktan maddi ve manevi dayanak verilmektedir. Ayrıyeten çocuklarımızın etinden, sütünden, yumurtasından yararlandığı hayvanlarımız vardır. Tarlalarımız, meyve bahçelerimiz vardır. Bu türlü bir vakfın banka hesaplarına el koymak, izansızlık olduğu kadar, ‘önce çocuğun çıkarları’ unsuruna de aksidir. ”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.