Meteoroloji’den 18 kent için sarı ve turuncu alarm! Sıcaklık düşüyor, kar ve sağanak geliyor

Yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara’nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Afyonkarahisar, Kütahya, Denizli’nin doğusu, Bitlis, Muş ve Bingöl çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Konya çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Elazığ, Tunceli çevreleri, Şanlıurfa’nın doğusu ve Diyarbakır’ın batısında kuvvetli, Antalya’nın doğusu ile Adana çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) olması bekleniyor.

Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de kuzeyli, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’nun batısında güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40- 80 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ riski bulunmaktadır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgarın, genellikle güneyli, yurdun kuzeybatısında zamanla kuzeyli yönlerden hafif ve orta kuvvette, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden, Marmara ve Kuzey Ege’de kuzeydoğu yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/sa) esmesi bekleniyor.

18 KENTTE SARI VE TURUNCU ALARM

Adana, Amasya, Ankara, Antalya, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Isparta, Mersin, İzmir, Kırşehir, Konya, Manisa, Kahramanmaraş, Tokat, Yozgat, Aksaray, Osmaniye

YOZGAT

Yozgatlılar uzun bir aranın ardından güne kar yağışı ile uyandı. Etkili olan kar yağışı kısa sürede kenti beyaza bürüdü. İl merkezinde çiçek açan badem ve kayısı ağaçları da kar altında kaldı.

Öğrenciler okullarına, çalışanlar da mesailerine kar yağışı altında gitti. Kentte kar ve sağanak yağışlı havanın hafta boyunca etkili olması bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı zamanla karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 6

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu yağmur ve sağanak yağışlı 10

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 16

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (Yağışların kuvvetli ve yer yer aşırı olması bekleniyor.) 16

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (Yağışların kuvvetli ve doğusunda yer yer aşırı olması bekleniyor.) 17

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (Yağışların kuvvetli olması bekleniyor.) 9

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (Yağışların kuvvetli olması bekleniyor.) 14

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8

Diyarbakır: Parçalı, yer yer çok bulutlu, sağanak yağışlı (Yağışların batısında kuvvetli olması bekleniyor.) 15

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*