Mahkemelerdeki icra evrakları 24 milyonu aştı

Posted by

İcra dairelerindeki belge sayısı 24 milyonu geçti. Bu yıl 1 Ocak – 5 Ağustos devrini kapsayan 7 aylık süreçte icra ve iflas dairelerine 5 milyon 379 bin yeni belge daha eklendi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine nazaran, icra dairelerindeki belge sayısı ise son bir yılda 1 milyon 466 bin adet artarak 5 Ağustos prestijiyle 24 milyon 53 bine ulaştı. AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılında 8 milyon icra belgesi bulunuyordu.

Vatandaşın muhtarlıklara gelen icra tebligatlarını bile almaya gitmediğini söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Çünkü ödeyemiyorlar. İktidar ise izliyor, hiçbir tedbir almıyor. Büyük bir borç krizi adım adım geliyor” diye konuştu.

Tekin, şunları söyledi:

“Vatandaş boğazına kadar borca batmış durumda. İcra daireleri icra evrakıyla dolup taşıyor. İcra iflas belgelerinin patlaması, muhtarlıkların tebligatlarla dolmasına neden oldu. Temel muhtaçlıklarını dahi karşılamakta zorlanan vatandaş kredi, kredi kartı ve borçla yaşıyor. Bu tablo yıl sonuna hakikat daha da berbatlaşacak. Artan fiyatlar borç ödeme gücünü de düşürüyor. Yıl sonunda çok daha fazla insan hacizle karşılacak, icra evrakları düzgünce patlayacak. AKP milleti hacze düşüren parti diye anılacak.”

4 MİLYON KİŞİ BANKALARIN TAKİBİNE DÜŞTÜ

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) raporlarına nazaran Mayıs 2022 prestijiyle kredi yahut kredi kartı borcunu ödememiş olanlardan, 4 milyon 148 bin kişinin borcu devam ediyor. 2022’nin birinci beş ayında borcunu ödeyemediği için yasal takibe girenlerin sayısı, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 83 artarak 748 bin 437 kişi oldu. BDDK’nin birinci çeyreğe kadar paylaştığı bilgilere nazaran, ödenmediği için takibe giren kredi meblağı, Mart 2022 prestijiyle 163 milyar TL. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.