KYK yurdunda kalan üniversiteli öğrenci: Üç kişilik odalar, altı bireye çıkarıldı

Posted by

Üniversite imtihanındaki barajın kaldırılmasıyla öğrenci sayısı da arttı. Barınma sorunu bilhassa KYK yurtlarında daha da güç bir hâl aldı. Sakarya Üniversitesi’nde okuyan S.A., kaldığı KYK yurdunda, üç kişilik odaların altı şahsa çıkarıldığını, özel alanların büsbütün yok olduğunu söyledi.

Üniversite imtihanındaki barajın kaldırılmasıyla öğrenci sayısı da arttı. Barınma sorunu bilhassa KYK yurtlarında daha da güçleşti.

KYK YURDUNDAKİ BARINMA MESELESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) eğitim gören Matematik kısmı öğrencisi S.A., toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, Sakarya’da kaldığı KYK yurdundaki, barınma problemine dikkat çekti.

S.A., “Geçen yıllarda odalarımız 3 kişilikti ancak bu yıl üniversite imtihanındaki barajın kalkmasından ötürü üniversitelere kayıt oranları ziyadesiyle arttı bu yüzden yurt odalarımız 6 kişilik oldu. Özel alanlarımız esasen kısıtlıyken büsbütün yok oldu resmen” sözlerini kullandı.

“MASALARIMIZI İKİ KİŞİ KULLANACAKMIŞIZ”

“Bugün aldığım bir habere göreyse kullandığımız ferdî masalarımızı iki kişi olarak kullanacakmışız” diyen S.A., kahırlarını şöyle aktardı;

“Vize ve finallerimiz çoğunlukla tıpkı vakitte oluyor ve bir masada iki kişi çalışmamız imkansız. Yurt kapasitemiz yaklaşık olarak iki bin kişi ve buna karşın yemekhanede saatlerce sıra bekliyorduk artık bu kapasite iki katına çıkarken yemek sırası  inanılmaz derecede uzayacak.

Sıra beklemeyi sorun etmesek bile yemek yemek için belli bir süremiz var ve nasıl vakit yetiştireceğiz. Devletin yurdunda çalışan sayısı yetersiz olduğu için bu sıra oluşuyor esasen. Umarım gereken yapılır.

Üstüne yaz okulunda bizden 800 TL aldılar lakin devir içinde yurt fiyatını 450 TL yaptılar ve geçen yılda en son fiyat 450 TL idi.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.