Kuruyan göl için kira ödemesi buyruğuna mahkeme manisi

Posted by

Manisa’da kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçı kooperatifine kira karşılığı gönderilen 41 bin 817 TL ödeme buyruğunun iptali için açılan dava sonuçlandı. Manisa 1’inci Yönetim Mahkemesi, balıkçı kooperatifine gönderilen ödeme buyruğunun yürütmesini durdurdu.

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde neredeyse büsbütün kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçıların oluşturduğu S.S. Gölmarmara ve Etrafı Su Eserleri Kooperatifi’ne, 41 bin 817 TL’lik kira bedeli için Manisa Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü tarafından ödeme buyruğu gönderildi.

Bunun üzerine kooperatif ismine avukatlar Cem ve Hasret Altıparmak tarafından, geçen 18 Mart’ta Manisa 1’inci Yönetim Mahkemesi’nde dava açıldı. Yönetim Mahkemesi, 11 Ağustos’ta kararını verip, kooperatife gönderilen ödeme buyruğunun yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

“SEVİNDİRİCİ”

Marmara Gölü’nün, göldeki kuşun, böceğin, sazlıkların, balıkların, balıkçıların hayat hakkı için türel gayrete devam edeceklerini belirten S.S: Gölmarmara ve Etrafı Su Eserleri Kooperatifi avukatlarından Cem Altıparmak, “Bu karar, kooperatif ve balıkçıları icra tehdidinden kurtarmış olduğu için elbette sevindiricidir. Fakat en son bir karar değildir. Marmara Gölü’nün kurumasında yönetimin hukuka alışılmamış süreç ve hareketinin tespiti için kâfi değildir. Bu nedenle, davamıza devam edeceğiz.

Manisa Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü’nün iklim zıddı davranışlarını isimli yargıda şahsen kendilerinin açacağı bir davada da mevzuyu tartışmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. İklim değişikliğiyle uğraş ve ‘net sıfır emisyon’ gayesine ulaşmak için yutak alanların kıymetini hatırlatıyor; sulak alanların da karbon yutak alanı olduğunun altını tekrar çiziyoruz” dedi. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.