Kritik görüşme sonrası Erdoğan ve Zelenskiy'den açıklama

Kritik görüşme sonrası Erdoğan ve Zelenskiy’den açıklama

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin daveti üzerine Türkiye ile Ukrayna arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in 10’uncu Toplantısı’na katılmak üzere Ukrayna’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Zelenskiy, yaklaşık 3 saat 10 dakika süren ikili görüşmenin ardından heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

* Ukrayna ile diplomatik ilişkilerimizin 30 yıl önce bugün kurulmuş olması ziyaretime tarihi bir boyut kazandırmıştır.

* Türkiye olarak yangına körükle gitmek yerine tansiyonu nasıl düşürürüz mantığı ile hareket ediyoruz.

* Krizin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve MİNSK anlaşmaları çerçevesinde barışçı ve diplomatik yöntemlerle sona erdirileceğine inanıyoruz.

* Kırım da dahil olmak üzere Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ettiğimizi tekrarlamak istiyorum.

Foto: İHA

ZELENSKİY’DEN AÇIKLAMA

Zelenskiy, Erdoğan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’ye Kırım Platformu’na katılımı için teşekkür etti.

“Savaşı bitirme yolunda Ukrayna ile Rusya arasında arabulucu olma inisiyatifi için Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanan Zelenskiy, “Bu ziyaret Ukrayna’nın dostunun kim olduğunu, bizim yanımızda kimin durduğunu gösteriyor. Ukrayna bunu her zaman hatırlayacaktır. Ülkelerimiz serbest ticaret anlaşması imzaladı, bu tarihi bir olay” dedi.

7 ANLAŞMA İMZALANDI

Erdoğan ve Zelenskiy baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlerken, toplantı öncesi Türkiye ile Ukrayna arasında 7 anlaşma imzalandı.

Türkiye Ticaret Bakanlığı ile Ukrayna Devlet Gümrük Servisi arasındaki programların karşılıklı tanınmasına ilişkin eylem planı oluşturulurken, Türkiye ile Ukrayna arasında Serbest Ticaret Anlaşması, Gençlik Politikası alanında iş birliği anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Bakanlığı ile Ukrayna Devlet Vergi Servisi arasında ise Teknik İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı.

Türk Standartları Enstitüsü ile Ukrayna Bilimsel Araştırma ve Stardardizasyon, Belgelendirme ve Kalite Sorunları Hakkında Eğitim Merkezi arasında mutabakat muhtırası, Türkiye ile Ukrayna Bakanlar Kurulu arasında 4 Aralık 2009 tarihinde Kiev’de imzalanan Kanun Uygulayıcı Birimlerin İşbirliği Anlaşması’nın tadil edilmesine yönelik protokol imzalandı.

Türkiye ile Ukrayna arasında ayrıca Yüksek Teknoloji ve Havacılık/Uzay Sanayii Alanında İşbirliğine Dair Çerçeve Anlaşması, Türkiye Ticaret Bakanlığı ile Ukrayna Gümrük Servisi arasında ise Ortak Gümrük Komitesi tesis edilmesine ilişkin protokol imzalandı.

Öte yandan görüşmede, Türkiye Ticaret Bakanlığı ile Ukrayna Devlet Gümrük Servisi arasında yetkili Ekonomik Operatör Programları’nın karşılıklı tanınmasına ilişkin eylem planı oluşturuldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.