Konut sahibi-kiracı uyuşmazlıkları 24 saatte çözülebilecek

Posted by

Avukat Arabulucu Umut Metin, uyuşmazlıkların dava açılmasına gerek kalmadan iki tarafın isteği ile en kısa müddette çözülebileceğini söyledi.

Ev sahibi ve kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk koşulunun Ekim ayında Meclis’e gelmesi bekleniyor. Düzenleme yasalaştığında mesken sahibi ve kiracı ortasındaki uyuşmazlıklarda dava açmadan evvel arabulucu devreye girecek. Direkt mahkemeye gidilmesi halinde davalar reddedilecek. Kira alacakları, kat mülkiyeti uyuşmazlıkları, komşuluk hukuku ihtilafları üzere uyuşmazlıkları arabulucu tahlile kavuşturacak.

ARABULUCULUK İLE ÇÖZÜLEBİLECEK 

Konuya ait açıklamalarda bulunan Dr. Avukat Arabulucu Umut Metin, ‘’Toplumun sıkıntılardan arınması için sıkıntılardan süratli arındırılacak sistemlere gereksinim var. Arabuluculuk elimizdeki en güçlü enstrüman. Toplumun en ağır yaşadığı meselelerden birisi kira sorunu. Barınma bir muhtaçlık, konuta talep var. Mülk sahipleri ve kiracılar ortasında uyuşmazlıklar olabiliyor. Arabuluculukta sıkıntılar 1 günde bile çok kısa müddette çözülebilirken başka yandan mahkemeler yıllarca uzayabiliyor’’ dedi.

Ekim ayında yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeye ait de konuşan Metin, ‘’Kira konusunda arabuluculuk bugüne kadar uygulanabiliyordu. Yeni düzenleme maddeleştiği takdirde arabuluculuk mecburî hale gelecek. Öncelikle taraflar anlaşmak için gayret sarf edecekler. Konut sahibi ve kiracılar uyuşmazlık yaşadığında arabulucuya gitmeden dava yoluna gittiklerinde dava yöntemden reddedilecek. Tüm kiralama meselelerinde arabuluculukta gayret sarf etmek durumunda olacağız. Bu düzenlemenin kiracı ve konut sahibi için de yararlı olacağını düşünüyorum’’ diye konuştu.

DAVA AÇMAYA GEREK KALMIYOR 

En çok kira problemlerinden kaynaklı uyuşmazlık olduğunu söyleyen Metin, “Bunun dışında muhtaçlık halinde kiracının konuttan çıkarılma sorunu da yaşanabiliyor. Adliyeye gitmeden bu meseleler arabuluculuk ile çözülebilecek, dava açmaya gerek kalmayacak. Arabulucuya, arabuluculuk merkezlerine Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan arabuluculuk daire başkanlığına müracaatlar yapılabilir. Arabulucunun uygulama alanının genişletilmesi lazım. Son devirde örnek bir muvaffakiyet gösteriliyor” açıklamalarında bulundu.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.