Kira kontratına 1 Temmuz ayarı

Posted by

Zam periyotlarında, açıklanan enflasyon yerine beklenti enflasyonuna endekslenen ve neredeyse bir barınma sorunu yaratan kiralara gelen yüzde 25’lik artış sonu, mesken sahiplerini artırım için farklı yollara itiyor.

1 Temmuz’da sona erecek uygulamadan kaçmaya çalışan birtakım konut sahiplerinin yaygın olmasa da kontratları dondurarak yahut daireleri 1 ay boş bekleterek artırım devrini temmuz sonrasına atmaya çalıştıkları belirtiliyor. Burada şartları artık piyasanın belirleyeceğini söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa, şu anda aksiyona dönüşen ağır bir uygulama olmasa daireleri boş bekletme yahut öncesinde fahiş artırım üzere seçeneklerin oluştuğunu belirtti.

KİRALAR TAVANI BULDU

Kiraların artık tepe noktasına ulaştığına dikkat çeken Aşa, “1 Temmuz’a kadar meskeni boş bırakma düşünülüyor lakin bu konuşmakla olmuyor, piyasa belirler bu şartları. Kiralar artık bu tavanı bulmuş vaziyette. Şu anda fiyatlara çok talep de yok. Daha bunun üstü de olmaz. Daha yükselse de elinde kalır mesken sahiplerinin. Fiyatlarda çok az bir düşüş de olsa
talep düşmesinden ötürü, 50-100 TL bile düşse kiralar, bu bir işarettir” dedi.

Fiyatlar vatandaşın alım gücünün üstünde

Kiraların artık insanların alım gücünün üstüne çıktığını ve daha fazla yükselmesini beklemediklerini kaydeden Nizamettin Aşa, “Kim talep edecek. Talep niyet fiyat da düşecek. Artık bu işin yazı kışı kalmadı. 12 ay dönem artık konut kiralamada” diye konuştu. Kira artış oranlarına ait düzenlemeye dair ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Kira artışını yüzde 25 ile sınırlıyor. 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli ve devam eden mukaveleler üzerinde uygulanacak” demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.