Jeff Bezos’tan Elon Musk’ın Twitter hamlesi için iddialı açıklama!

Posted by

Geçtiğimiz haftadan bu yana devam eden Twitter belirsizliği nihayet sonuçlandı. Twitter hisselerinin tamamına 44 milyar dolar ödeyecek olan Elon Musk için rakiplerinden de açıklamalar gecikmedi. Son olarak Amazon’un kurucusu Jeff Bezos endişelerini dile getirdi.

Dünyanın en zengin ikinci insanı Twitter’dan yaptığı açıklamada, Elon Musk’ın Çin ile olan bağlantılarını hedef aldı. Bezos, Pekin yönetiminin sosyal medya platformu üzerinde etkisinin olup olmayacağını sorguladı.

Jeff Bezos’un devasa yatı için tarihi köprü sökülecek

Jeff Bezos, Musk’ın Twitter alımını Çin üzerinden eleştirdi

Jeff Bezos, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması hakkında dikkat çeken bir yorumda bulundu. Satın alma tamamlanması sonrasında düşüncelerini paylaşan Amazon’un kurucusu, Çin’in Twitter üzerinde nüfuz kazanabileceğinin altını çizdi.

Interesting question. Did the Chinese government just gain a bit of leverage over the town square? https://t.co/jTiEnabP6T

— Jeff Bezos (@JeffBezos) April 25, 2022

Elon Musk’ın elektrikli otomobil markası Tesla, Çin’de önemli bir pazar payına sahip. ABD’den sonra en çok araba satışını Çin’e gerçekleştiren EV üreticisi, 2018′de Şanghay’da bir fabrika kurdu. Ayrıca elektrikli otomobillerin parçalarını tedarik etmek için Çinli şirketler ile devasa anlaşmalara sahip.

Dünyanın en zengin ikinci insanı ise Musk ve Çin arasındaki bu sıkı ortaklığa dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Çin ile ticari bağlarını ima ederek, ″Çin hükümeti town square üzerinde (Twitter’dan bahsediyor) baskı kurdu mu?” şeklinde bir soru sordu.

Ancak Bezos’un bu açıklaması, Twitter’ın Çin’de yasak olmasından dolayı daha da ilgi çekici görünüyor. Pekin yönetiminin internet için uyguladığı “Büyük Güvenlik Duvarı”; Facebook, Instagram ve YouTube dahil olmak üzere ABD merkezli sosyal medya platformlarını engelliyor.

Bezos, sorduğu soruyu takip eden tweet’lerde ise şu ifadeleri kullandı: “Bu soruya benim cevabım muhtemelen hayır. Tesla için Twitter sansüründen ziyade Çin’deki durumu daha karmaşık.”

Ayrıca Musk’ın Çin’deki karmaşıklığı başarılı bir şekilde kontrol edebileceğini söyleyerek, “Yine de göreceğiz. Musk, bu tür karmaşıklıklarda son derece iyidir” dedi.

Jeff Bezos ve Elon Musk’ın özellikle uzay yarışında karşı karşıya geldiğini unutmamak gerekiyor. Blue Origin ve SpaceX firmalarıyla birbirlerine meydan okuyan ikili, ayrıca dünyanın en zengin insanı unvanı için de yarış halinde.

Peki siz Jeff Bezos tarafından Twitter üzerinden yapılan bu açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.