İsveç’in başı karışık: PKK paçavrası açan sol vekillerin başkanı ‘ilgim yok’ dedi

Posted by

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasıyla birlikte Finlandiya ile birlikte NATO’ya girmek için çalışmalara sürat veren İsveç’in bu sürecini Türkiye kimi münasebetlerle engellemişti.

İsveç’in terör örgütlerine dayanak verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan haftalarca iki ülkenin üyeliğini veto etmişti.

Fakat Temmuz ayında İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleşen NATO Başkanlar Zirvesi’nde dikkat alımlı bir gelişme yaşanmıştı. Dört saat süren güçlü müzakereler sonucunda Türkiye heyeti ikna edilmiş ve iki ülkenin NATO üyeliğine yeşil ışık yakılmıştı.

Sol Partili isimler flamayla poz verdi

Bu süreçte İsveç’te kimi siyasetçiler Türkiye zıddı bir tavır sergilerken, geçen hafta ülkede terör örgütü PKK ve uzantılarının flamalarıyla poz veren koalisyon ortağı Sol Parti’den isimler ülkede tansiyonu üst düzeye taşıdı.

Başbakan rahatsız oldu

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, terör örgütü PKK ve uzantıları YPJ’nin bayrağını taşıyan Sol Parti’den vekiller Daniel Riazat, Momodou Malcolm Jallow ve Lorena Delgado Varas’ın fotoğrafını eleştirdi.

Sol Parti Başkanı Nooshi Dadgostar.

‘Benim olaylarla hiçbir ilgim yok’

Sol Parti Önderi Nooshi Dadgostar, yaşanan olayları kabul etmeyerek, ”Bu mevzuyu üç milletvekiliyle konuşabilirsiniz, benim olaylarla hiçbir ilgim yok” açıklamasında bulundu.

“Bütün bunlar NATO’ya katılmak için”

Sol Parti’nin hükümette olmasından ötürü rahatsız olduğunu lisana getiren Andersson’a karşılık ise Sol Parti başkanı Nooshi Dadgostar’dan geldi. Afronbladet’e konuşan Dadgostar, “Benim yaptığım ya da yapmamalarını istediğim bir şey değil. Bu mevzuyu üçüyle konuşabilirsiniz, benim hiçbir ilgim yok olaylarla” dedi. Sol Parti, ise Andersson’u suçladı.

PKK bayrağı ile poz veren Sol Parti Milletvekili Lorena Delgado Varas ise İsveç hükümetini ikiyüzlü davranmak ile suçladı ve şu sözleri kullandı:
“Suriyeli Kürtler IŞİD’e karşı savaşırken bunu övüyorlardı. Artık ise diktatör Erdoğan’a yakınlaşmak için takla atıyorlar. Tüm bunlar NATO’ya katılmak için.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.