İngiltere’de Maliye Bakanı Sunak ve Sıhhat Bakanı Javid istifa etti

Posted by

İngiltere Maliye Bakanı ve Muhafazakar Parti milletvekili Rishi Sunak ile Sıhhat Bakanı Sajid Javid hükümetteki misyonlarından istifa etti. İki bakan Boris Johnson’a “güvenini kaybettiğini” söyleyerek misyonundan istifa etti. hükümetten istifa ettiğini açıkladı. Sunak, istifa mektubunda “Halk haklı olarak hükümetin düzgün, uzman ve önemli bir formda yürütülmesini bekliyor” sözünü kullandı.

Susak, “Bu standartların uğrunda savaşmaya kıymet olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum” dedi.

“Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya” diyen Susak, mektubunda şu sözleri kullandı:

“Halkın bu gerçeği duymaya hazır olduğuna inanıyorum. Halkımız, bir şey gerçek olamayacak kadar düzgünse, o vakit yanlışsız olmadığını biliyor. Daha uygun bir geleceğe giden bir yol olsa da, bunun kolay olmadığını bilmeleri gerekiyor.

Gelecek hafta iktisatla ilgili önerilen ortak konuşmamıza hazırlanırken, yaklaşımlarımızın temelde çok farklı olduğu benim için netleşti.

Hükümetten ayrıldığım için üzgünüm fakat isteksizce bu türlü devam edemeyeceğimiz sonucuna vardım.”

Sağlık Bakanı Sajid Javid de mektubunda şu sözleri kullandı:

“Ülkemiz için böylesine kritik bir vakitte Sağlıktan Sorumlu Devlet Bakanı olarak hizmet etmek üzere hükümete geri dönmem istenmesi bir ayrıcalıktı.

Biz [Muhafazakar parti] her vakit tanınan olmayabiliriz, lakin ulusal çıkarlar doğrultusunda hareket etme konusunda yetkindik. Ne yazık ki, mevcut şartlarda halk, şu anda ikisinin de olmadığı sonucuna varıyor.

Geçen ay yapılan inanç oylaması, çok sayıda meslektaşımızın birebir fikirde olduğunu gösterdi.

Ancak şunu üzülerek belirtmek isterim ki, bu durumun sizin liderliğinizde değişmeyeceği benim için çok açık ve bu nedenle benim de inancımı kaybettiniz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.