İBB teftişinde ismi geçen DİAYDER ile ilgili dava görülmeye başlandı

Posted by

İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile ilgili başlatılan teftişte ismi geçen ve terör örgütü PKK ile iltisaklı olduğu öne sürülen Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin (DİAYDER) bağışlarla topladığı paraların dernek kasasında olmaması ve harcama evraklarının ibraz edilmemesine ait 3 sanığın “Dernekler Kanunu’na muhalefet” ve “güveni berbata kullanma” kabahatlerinden yargılanmasına başlandı.

Bakırköy 28. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık İstek Oğur katıldı. Öbür cürümden tutuklu sanık Ekrem Baran’a ise bulunduğu Diyarbakır Cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Savunması sorulan sanık Oğur, avukatı olmadığını, bu nedenle savunma yapamayacağını söyledi.

Hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini belirten sanık Ekrem Baran ise 2016 yılında dernek lideri olduğunu, bu tarihten öncesinde başkanlık ya da saymanlık yapmadığını söz etti.

Baran, 2016’dan sonra evrak eksikliği formundaki tez hakkında da bilgisinin olmadığını, şu anda cezaevinde olmasa evrakları bulabileceğini belirterek, “Türkçeyi sonradan öğrenen bir kişi olarak defter kayıtlarının tutulmasında zorluk yaşayacağım mahkemece nazara alınmalıdır. Şayet uzman atanırsa gelir sarfiyatların tespit edilerek rastgele bir açık olmayacağı tespit edilebilir. Defter kayıt tutma işlerini sayman yerine getirirdi. Evrak tanzim kayıt süreçlerinden açıkçası pek anlamıyordum.” dedi.

Baran’ın savunmasının alınmasının akabinde orta kararını açıklayan mahkeme, eksiklerin giderilmesi emeliyle duruşmayı erteledi.

– İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede sanıklar Ekrem Baran, Mehmet Şimşek ve İstek Oğur’un DİAYDER’in lider ve üyeleri oldukları belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığının müfettişlerince dernekte kontrol yapıldığı anlatılan iddianamede, evrak kayıt defteri ve işletme hesabı defterinde tutulması gereken kayıtların tutulmamış olması sebebiyle Dernekler Kanunu’nun 11. unsurunun ve ilgili yönetmeliğin 32. unsurunun ihlal edildiği kaydediliyor.

Dernek gelirleri alındı dokümanlarının yahut bu dokümanların kaybolduğuna dair zayi evrakı müracaatının kontrol sırasında ibraz edilmediği ve derneğin banka hesabı ile başka bir kasasının bulunmadığı aktarılan iddianamede, dernek paralarının sayman olan sanık İstek Oğur tarafından koruma edildiği bildiriliyor.

İddianamede, 104 bin 376 lira fiyatındaki sarfiyat kalemlerine ait geçerli bir harcama dokümanının ibraz edilmediği belirtiliyor.

İddianamede sanıklar Ekrem Baran, Mehmet Şimşek ve İstek Oğur hakkında “Dernekler Kanunu’na muhalefet” ve “güveni berbata kullanma” cürümlerinden 1’er yıldan 7’şer yıla kadar mahpus cezası isteniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.