Global piyasalarda, resesyon tasası devam ediyor

Posted by

Küresel piyasalar, dünya ekonomilerinin birinci sorunu haline gelen enflasyon artışının kıskacından çıkmak için üst üste yeni kararlar alıyor.

Dünya ekonomilerinde gitgide artan resesyon tasası riski varlık fiyatları üzerinde tesirli olmayı sürdürüyor.

Küresel piyasalar, resesyon kaygılarıyla yeni haftaya temkinli bir başlangıç yaparken, hafta boyunca başta ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın konuşmaları olmak üzere dünya genelinde para siyaseti yetkililerin kelamla yönlendirmeleri yatırımcıların odağında olacak.

Brent petrol haftaya düşüşle başladı

Dünya genelinde artan resesyon riskiyle birlikte ekonomik aktivitenin yavaşlayacağına ait beklentiler sonrası Brent petrolün varil fiyatı yeni haftaya da düşüşle başlarken, şu sıralarda evvelki kapanışın yüzde 0,5 altında 110,9 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin 17 bin 662 dolara kadar geriledi

Hafta sonunda 17 bin 622 dolara kadar gerileyen Bitcoin ise, güçlü bir alıcının piyasaya girdiğine yönelik söylentilerle kayıplarını büyük oranda telafi etmesinin akabinde 20 bin doların çabucak altında dengelendi.

ABD’de piyasalar bugün tatil

Cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,22 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,46 paha kazanırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,13 düşüş kaydetti. ABD’de piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı olacak.

Avrupa’da bugün gözler Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları başta olmak üzere ECB yetkililerinin kelamla yönlendirmelerine çevrildi.

Avrupa piyasaları karışık seyirde

Cuma günü Avrupa borsaları global piyasalara paralel karışık bir seyir izledi. Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,67 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,29 yükselirken, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0,41 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,06 bedel kaybetti. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni haftaya ise düşüşle yükselişle başladı.

Asya haftaya karışık başlangıç yaptı

Asya hisse piyasaları resesyon tasalarının güçlendiği haftaya karışık bir seyirle başlarken, ABD ile Çin ortasında artan tansiyon de hisse piyasalarını baskılıyor.

Öte yandan, Çin Merkez Bankası bugün 1 ve 5 yıllık borç verme oranlarını beklentilere paralel sırasıyla yüzde 3,70 ve yüzde 4,45’te sabit bıraktı.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,5 kıymet kaybederken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,2 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 yükseldi.

Borsa istanbul haftanın son gününde yükseldi

Cuma günü dünya borsalarından olumlu ayrışan BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,93 artışla 2.533,33 puandan tamamladı.

Dolar/TL 17,3430

Dolar/TL ise cuma günü yüzde 0,1 artışla 17,3265’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,3430 düzeyinde süreç görüyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar:

  • 09.00 Almanya, mayıs ayı ÜFE
  • 10.00 Türkiye, nisan ayı milletlerarası yatırım pozisyonu
  • 10.00 Türkiye, mayıs ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi
  • 11.00 Euro Bölgesi, nisan ayı ödemeler dengesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.