G7 ülkelerinden Ukrayna’ya 18.4 milyar dolarlık yardım paketi

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası liderleri Almanya’nın Königswinter kentinde dün bir ortaya geldi.

Reuters’in haberine nazaran, toplantıda Ukrayna’nın gelecek üç aydaki finansman muhtaçlıklarını karşılamak için ülkeye 18.4 milyar dolarlık bir yardım paketinin sağlanması kararlaştırıldı.

ABD’nin yardım ölçüsü 7.5 milyar doları bulurken, Almanya’nın vereceği sayı 1 milyar dolar, Japonya’nın vereceği ölçü 600 milyon dolarak açıklandı. Rusya’nın işgali nedeniyle nakit meşakkati çeken Ukrayna’nın bu parayı iktisadını işler kılmaya devam etmek ve kamu çalışanlarının maaşlarının ödemesini yapmak için kullanacağı belirtildi. Kiev idaresinin, ülkenin iktisadını işletmek için aylık 5 milyar dolara muhtaçlığı bulunuyor.

Yardım mutabakatının taslak metninde, “Bu savaş boyunca, Ukrayna’nın yanında durmaya devam edeceğiz ve daha fazlasını yapmak için hazırlıklıyız” denildi. Taslak metinde ayrıyeten Avrupa Komitesi’nin Ukrayna’ya 9 milyar dolar tahsis edeceği ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin 3.4 milyar dolar kıymetinde finansman paketi sağlayacağı belirtildi. Lakin 18.4 milyar dolarlık yardım paketinin, bu ölçüleri kapsayıp kapsamadığı net değil.

ABD’DEN UKRAYNA’YA 7.5 MİLYAR DOLARLIK YARDIM

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, toplantıda “Mesaj net: Ukrayna’nın gerisinde duruyoruz” dedi. Yellen, Ukrayna’nın tekrar inşası için yürütülen görüşmelerin “daha yeni başladığını” söyledi.

Alman Maliye Bakanı Christian Lindner ise “Kaynaklarımız ile Ukrayna devletinin faaliyetlerini devam ettirmesi için direkt yardım toplanması kademesindeyiz. Ukrayna devletinin likidite ihraçlarını teminat altına almalıyız” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.