Ford 8 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Posted by

Fotor Motor, 8 bin emekçiyi işten çıkarmayı planlıyor. Olası işten çıkarmaların içten yanmalı modeller üreten ünitede gerçekleştirileceği belirtildi.

ABD merkezli Fotor Motor Co.’nun elektrikli araba operasyonlarını finanse etmek için kârlarını artırmaya çalıştığı ve gelecek haftalarda 8 bin kadar çalışanı işten çıkarmaya hazırlandığı belirtildi.

Bloomberg’in haberine nazaran işten çıkarmalar klasik içten yanmalı motorlu arabaların üretimlerinden sorumlu Ford Blue ünitesinde yapılacak.

Planın şimdi katılaşmadığı ve ayrıntıların değişebileceği belirtildi.

3 MİLYAR DOLARLIK MALİYET AZALTMA HEDEFİ

Söz konusu atılım, Ford’un CEO’su Jim Farley’nin 2026’ya kadar 3 milyar dolarlık maliyet azaltma planının değerli bir modülü. Farley, Ford Blue’yu “tüm işletme için kâr ve nakit motoruna” dönüştürmek istediğini söylemişti.

Ford’un CEO’su martta radikal bir adımla elektrikli ve içten yanmalı araba üretimlerinden sorumlu departmanları ayırmıştı. Elektrikli araba operasyonları için Model e departmanı, klâsik araba üretimleri için Ford Blue kurulmuştu.

İŞTEN ÇIKARMALAR BU YAZ BAŞLAYABİLİR

İşten çıkarmaların Ford’un çeşitli operasyonel misyonlardaki maaşlı çalışanları ortasında gerçekleştirilmesinin beklendiği belirtildi. İşten çıkarmaların evreler halinde gelebileceği lakin planın bu yaz başlamasının olası göründüğü aktarıldı.

Ford, işten çıkarmaların büyük kısmının beklendiği ABD’de yaklaşık 31 bin maaşlı eleman çalıştırıyor.

Ford mümkün işten çıkarmalar hakkında açıklama yapmazken elektrikli arabaların büyümesinden yararlanmak için şirketi yine şekillendirmeye odaklandığını açıkladı. Şirketin baş bağlantı sorumlusu Mark Truby yaptığı açıklamada, kesimin en güzelleriyle rekabet etmek ismine maliyetleri düşürmek için net gayeler belirlediklerini söyledi.

‘KÂRIN ANAHTARI İŞÇİSİ AZALTMAKTA’

Farley artan emtia ve garanti maaliyetleri nedeniyle elektrikli Mustang Mach-E ve öbür elektrikli modellerde buharlaşan kârları artırmanın anahtarının işçisi azaltmak olduğunu söylemişti.

Ford’un CEO’su şubatta düzenlenen Wolfe Research araba konferansında, “Çok fazla çalışanımız var” sözlerini kullanmıştı.

Ford’un payları, enflasyon dehşetleri ve otomotiv sanayisini sarsan tedarik zinciri problemleri gündemdeyken bu yıl salı gününe kadar yüzde 39 bedel kaybetti.

Farley martta elektrikli araba harcamalarını 50 milyar dolara çıkardı ve geçen yıl ABD’de 27 bin 140 adet sattıktan sonra 2026’ya kadar yılda 2 milyon elektrikli araba üretme gayesi koydu.

İLK ÇEYREKTE 3,1 MİLYAR DOLARLIK KAYIP

Elektrikli F-150 Lightning kamyoneti piyasaya yeni sürüldüğünden geçen ay Ford’un elektrikli araba satışları evvelki yıla kıyasla yüzde 76,6 arttı.

Car and Driver’ın bildirdiğine nazaran Ford, 2022’nin birinci çeyreğinde 3,1 milyar dolar kaybetti. Fakat bunun büyük bir kısmı elektrikli araba teşebbüsü Rivian’daki payındaki keskin düşüşten kaynaklandı. Bununla birlikte faaliyet kârı 2,3 milyar dolara geriledi. 2021’in birinci çeyreğinde bu sayı 3,9 milyar dolardı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.