Faiz Sucuoğlu

Faiz Sucuoğlu

Posted by

KKTC’de Faiz Sucuoğlu başkanlığında yeni hükümet kuruldu

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun başbakanlığında kurulan Ulusal Birik Partisi-Demokrat Parti (UBP-DP) koalisyon hükümeti, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunuldu. Tatar, Sucuoğlu başkanlığındaki kabineyi onayladı.

Ülkenin başbakanı Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu oldu. Yeni Kabine’de sadece Sağlık Bakanı ile Ekonomi ve Enerji Bakanı değişti, diğer bakanlar aynı kaldı.

İŞTE YENİ KABİNE
Cumhurbaşkanlığında yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Sucuoğlu, basına kabineyi açıkladı. UBP’nin Başbakanlık ve 8 bakanlık, DP’nin ise 2 bakanlık aldığı kabinedeki bakanlar şöyle:

Dışişleri Bakanı: Tahsin Ertuğruloğlu
İçişleri Bakanı: Kutlu Evren
Turizm Bakanı: Fikri Ataoğlu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bankanı: Koral Çağman
Ekonomi ve Enerji Bakanı: Sunat Atun
Tarım Bakanı: Nazım Çavuşoğlu
Eğitim ve Kültür Bakanı: Olgun Amcaoğlu
Maliye Bakanı: Dursun Oğuz
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı: Resmiye Canaltay
Sağlık Bakanı: Dr. Ali Pilli

5 Kasım 2021

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı

Lefkoşa Milletvekili

doktor

1961 yılında Baf-Poli’de doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’ni bitirdi. Burslu olarak Almanya’da başladığı tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 1993’de İstanbul’da Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını bitirdi.

KKTC’ye dönerek Lefkoşa’da açtığı kendi özel kliniğinde mesleğini sürdürdü.

2011 yılında UBP Lefkoşa İlçe Başkanı oldu. 28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde, Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

16 Temmuz 2015 – 4 Nisan 2016 tarihleri arasında Turizm Bakanı, 16 Nisan 2016 – 2 Şubat 2018 tarihleri arasında Sağlık Bakanı, 22 Mayıs 2019 – 9 Aralık 2020 tarihleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.

Almanca ve İngilizce bilen Sucuoğlu evli ve iki çocuk babasıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.