Faik Öztrak: Bu fecî bir rekor

Posted by

CHP Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak, Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis’e sunulan ek bütçe teklifine ait “Ek bütçeyi getirmenin, özrü kabahatinden büyük. Bütçe bir hükümetin ekonomik tercihlerini gösterir. Bu ek bütçenin tercihlerinde de enflasyonla gayret yok, işsizlikle uğraş yok. Çiftçi, personel, memur, emekli yok. Bu ek bütçenin tercihi milletimiz değil, yandaş ve faiz lobileri” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcü Faik Öztrak, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında gündeme ait açıklamalarda bulundu. AA’nın haberine nazaran Öztrak şunları söyledi:

YÖNETİM İFLAS ETMİŞTİR, EK BÜTÇE BUNUN İLANIDIR: “Bugün ülkemizde, esnaf, çiftçi, memur, emekli, sanatkâr, zanaatkar, dul ve yetim herkes borca batmış, hayat pahalılığı altında eziliyor. Milletimizin bu maharetsiz takımlara artık itimadı kalmamış vaziyette. Bu ay tüketici inancı, tüm vakitlerin en düşük pahasına geriledi. Değişmez bir kuraldır. İnanç ruh üzeredir, terk ettiği vücuda asla geri dönmez. Dört yılın sonunda bu ucube idare iflas etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bu hafta getirdikleri ek bütçe, bunun ilanıdır.

BİRÇOK BİRİNCİSİ BARINDIRIYOR: AK Parti 20 yılda iki sefer ek bütçe yaptı. Biri iş başına geldiğinde, başkası de bu yıl, giderayak. Getirdikleri bu ek bütçe, birçok birincisi de barındırıyor. Haziran ayında Meclis’e getirdikleri bu ek bütçeyle, 2022 bütçesi, bugüne kadar Meclis’te kabul edilen bütçeler ortasında, ömrü en kısa bütçe oldu. Altı ay dayanamadı. 2022 bütçesinin serencamı, ucube rejimin devleti ne hale getirdiğinin göstergesidir. 2022 Bütçesini hazırlayan Hazine ve Maliye Bakanı, bütçesinin yasalaştığını görmeden vazifeden alındı. 2022 bütçesi en başından itibaren sahipsiz kaldı.

EKONOMİ TEPETAKLAK OLDU: Eski bakanın yerine gelen Nebati Bakan, eline tutuşturulan ‘Düşük faiz-yüksek kur’ reçetesini, sarayın zoruyla uygulamaya başlayınca, iktisat tepetaklak oldu. Bütçe Meclis’te tartışılmadan, kur da faiz de şirazesinden çıktı. O vakit bu liyakatsiz takımları tekraren uyardık. ‘Bu bütçeyi Meclis’ten çekin, yerine samimi, gerçekçi, yeni bir bütçe hazırlayın’ dedik. Lakin söylediklerimiz, bir kulaklarından girdi, öbür kulaklarından çıktı.

TERCİHLERİ MİLLET DEĞİL, YANDAŞ VE FAİZ LOBİLERİ: Bütçenin nefesi yılın yarısına yetmedi. Ek bütçeyi getirmenin, özrü kabahatinden büyük. ‘Faiz sebep, enflasyon netice’ deyip paramızı pul eden, enflasyon canavarını azdıran kibirli saray idaresi, artık sıkılmadan, ‘Enflasyon sebep, ek bütçe netice’ diyerek bütçeyi Meclis’e sundu. Bütçe bir hükümetin ekonomik tercihlerini gösterir. Bu ek bütçenin tercihlerinde de, enflasyonla çaba yok, işsizlikle uğraş yok. Çiftçi, emekçi, memur, emekli yok. Bu ek bütçenin tercihi milletimiz değil, yandaş ve faiz lobileri.

BİR AVUÇ MEVDUAT SAHİBİNİN CEBİNE KOYDULAR: Yılbaşında faiz ödemek için aldıkları 240 milyar lira ödeneğe ek bütçeyle, 89 milyar lira ek ediyorlar. Böylelikle milletten toplanacak vergilerin 330 milyar lirası, faiz lobilerinin cebine gidiyor. Bu, fecî bir rekor. Tekrar döviz kurunu tutacağız diye getirdikleri, dövize çevrilebilir mevduattan bozma, Kur Muhafazalı Mevduat için daha haziran ayı gelmeden 21 milyar lira, hazinenin kasasından ödediler. Bir avuç mevduat sahibinin cebine koydular. Bu sayı aslında haziranda daha da artıyor.

BEKLENMEDİK, SÜRPRİZ YANGINLAR DEĞİL: Geçen yıl, 139 bin hektardan fazla ormanımız içindeki kurduyla, kuşuyla, çiçeğiyle, böceğiyle, yanıp kül oldu. Yangın uçakları olmadığı için dokuz canımızı yitirdik. Orman işçilerimiz, yangını elleriyle söndürmeye çalışan vatandaşlarımız, gruplara su ve ayran taşıyan gençlerimiz, unutulmaz bir uğraş verdi. Orada gördüğümüz insan görüntüleri hiçbir formda akıllardan çıkmaz. Ormanlarımızla birlikte ciğerlerimiz de yandı. Bu yangınlar beklenmedik, sürpriz yangınlar değil. Orman Genel Müdürlüğü 2021 Yılı Faaliyet Raporunda, iklim değişikliklerinin orman yangınlarını artırıcı tesirinin olduğunu, ormanlarımızın büyük bir kısmının yangın tehdidi altında olduğunu, toplam ormanlık alanlarımızın yüzde 60’ının birinci ve ikinci derece yangına hassas alanlar olduğunu söz ediyor. Risk varsa önlem de olmalı. Orman Kanunu’nun 104. Unsuruna nazaran, yangın mevsimi her yılın mayıs ayı başında başlıyor, kasım ayı sonuna kadar da sürüyor.

O halde orman yangınlarına karşı hazırlıkların, en geç nisan sonunda bitmiş olması gerekirdi. Pekala, vaktinden hazırlık yapılmış mı? Ne gezer. Hafta başında, THK’daki kayyum heyeti lideri, sarayın geçen sene ‘hurda’ dediği hangarlarda çürütülen yangın söndürme uçaklarını dört milyon dolar harcayarak misyona hazır hale getirdiklerini açıkladı. Ancak bu uçaklar lakin temmuz ayından itibaren yangın bölgelerine gönderilebilecekmiş. Demek ki bu uçaklar hala vazifeye hazır hale getirilememiş.

BUNCA AY SİZ NE YAPTINIZ?: Tarım ve Orman Bakanı’nın açıklamasına nazaran gece görüşü olan helikopterler ise lakin 4 Temmuz’da envantere girecekmiş. Yangın dönemi bir kez mayıs başında başlıyor. Yangın haziranda çıkıyor, yangın uçağı ve gece görüşlü helikopter temmuzda. İçişleri Bakanı’na bakarsanız, o da diğer bir tarih veriyor. Sorulduğunda, ‘İmkânları kullanıp öne çektik’ diyorlar. Madem öne çekebiliyorsunuz, yangın mevsiminin başında bunu neden yapmadınız? Bu nasıl bir idaredir? Bu nasıl bir beceriksizliktir?

İHALE VERMEYE GELİNCE 5 DAKİKADA ÇÖZÜYORLAR: Saray kendi şatafatı için uçak filosu kurarken, epey felakete karşın, bu ülkenin ormanları için, muhtaçlığa yanıt verecek bir yangın filosu kuramamışsa, bu nasıl bir kifayetsizliktir? Bakan, gece görüşlü helikopterler için ihale sürecinde teslimatın çabucak gerçekleşmediğini söylemiş. Beşli çeteye, yandaş müteahhitlere ihale vermeye gelince işler beş dakikada çözülüyor. Binlerce hektar ormanımızın yandığı felaketin üstünden neredeyse 1 sene geçti. Çok ay siz ne yaptınız? Neden beklediniz? Yani neresinden baksanız dökülüyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.