Evlilik paketi 120 bin lirayı buldu: 24 ay taksit için müracaat yapıldı

Posted by

Evlilik döneminin başlamasıyla birlikte bu yıl 1 milyona yakın çiftin dünyaevine girmesi bekleniyor. Fakat yalnızca mobilya, beyaz eşya ve kiralık mesken için ortalama ayrılması gereken bütçe ortalama 120 bin TL’ye ulaştı. Yükselen fiyatlara rağmen, evlilik hazırlıklarında en büyük maliyet kalemi olan mobilya ve beyaz eşya alımında kredi kartına en fazla 9 aylık taksit sunulması, evlenecek gençleri ya banka kredisine ya da ikinci ele yönlendiriyor. Mobilya ve beyaz eşya temsilcileri, enflasyon ortamında artan fiyat ve düşen alım gücüne tahlil için kredi kartı taksit oranlarının 24 aya çıkmasını istiyor. Birtakım dernekler harekete geçerek taksit artırımı için BDDK’ya müracaatlarını yaptı.

’24 AY SATIŞLARI ARTIRIR’

Türkiye’de her yıl 650 bin civarında evlenme ve 200-250 bin oranında boşanma gerçekleştiğini kaydeden Doğanlar İdare Heyeti Lideri ve Türkiye Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği (MOYSAD) Derneği Lider Vekili Davut Doğan, “Ev değiştirenlerle birlikte 1.2 milyon civarında konut muhtaçlığı oluyor. BDDK taksit oranları geçen yıl 9’a çekmişti. Lakin bu enflasyon ortamında fiyatlar arttı, alım gücü düştü. Bu açıdan gençlerin evlenmesine takviye olmak hedefiyle taksitlerin uzatılması son derece yararlı olacak. Dalın beklentisi 24 ay. MOYSAD olarak BDDK’ya müracaatımızı yaptık” dedi.

Halihazırda daha çok modül ve ekonomik eserlere kayış olduğunu anlatan Doğan, “Ya da gidip yüksek faizle kredi kullanarak mobilya alıyor. Bu da tüketicinin aleyhine bir durum. Şayet 24 ay taksit sistemi gelirse satışlara yüzde 10’luk artış getirir” diye konuştu.

MESKEN KİRALAMAK 20 BİN TL BÜTÇE İSTİYOR

Mesken kiralama ve satın almaya yüksek talep olmasına rağmen üretimin düşük kaldığını belirten TURYAP Genel Müdürü Kemal Karadağ, bundan ötürü bilhassa İstanbul’da evlenecek gençleri mesken konusunda büyük bir problem beklediğini kaydetti. Karadağ, “Düğün, eşya ve üzerine de uygun mesken bulma arayışı çok zorlayıcı olacak. Birebir ıstırabın tatil bölgelerinde de ağırlaştığını kaydeden Karadağ, “İmkanı olmayanlar bu süreçte evlenmesin. Önlerini daha net görene kadar beklesin. Ya da eskiye dönerek anne ve babayla yaşayabilirler. Ama bu da toplumsal sıkıntılara neden olabilir” yorumunu yaptı. İstanbul’da ilçe ilçe, semt semt değişmekle birlikte İstanbul’da kira ortalamasının 5 bin TL olduğunu belirten Karadağ, “Sadece kira 5 bin TL, depozito 5 bin TL, emlak hizmet bedeli 5 bin 900 TL, abonelikler 1500 TL, boya/badana 2 bin 500 TL dahil edildiğinde mesken kiralama için toplam sayı 19 bin 900 TL’ye geliyor” dedi. İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa da, “Evlilik dönemi yavaş yavaş açıldı. Lakin bugünlerde ‘evleneceğiz’ diye mesken arayanların sayısı az. Muhtemelen büyük kısmı geçen yıl konutunu tutup pandemi nedeniyle düğününü ertelemelerden kaynaklandı. Artık önümüzdeki günlerde bir artış bekliyoruz. Ama şu devirde kiralık mesken tutup evlenmek hiç kolay değil. İmkanı olan biran evvel tutsun” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

HABERİN TAMAMI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.