Europol: PKK/YPG Avrupalı teröristlere eğitim verdi

Posted by

Avrupa Birliği (AB) Polis Teşkilatı Europol’ün yayımladığı “Avrupa Birliği Terörizm Durumu ve Trendi 2022 Raporu”nda, PKK’nın Avrupa’dan topladığı yardımlarla faaliyetlerini sürdürdüğü belirtilerek, PKK/YPG’nin Avrupalı teröristlere eğitim verdiği tabir edildi.

AB Polis Teşkilatı Europol, “Avrupa Birliği Terörizm Durumu ve Trendi 2022 Raporu”nu yayınladı. 10 kısım içeren 96 sayfalık terör raporunda, terör örgütü PKK ve YPG birebir faaliyetler içinde sıralandı.

Türkiye’nin terörle çaba siyasetlerine atıf yapılan raporda PKK/YPG’nin ortak faaliyetlerle Avrupa’daki terör şebekeleriyle işbirliği halinde olduğunun belgelendiği kaydedildi. Rapora nazaran, Avrupalı çok sol teröristlerin PKK/YPG’nin faal olduğu bölgelere gelerek silah ve patlayıcı eğitimi aldıkları hatta çatışmalara katıldıkları belirtilderek, kelam konusu Avrupalı teröristlerin çok büyük terör taarruzları yapma tehdidi taşıdıkları bildirildi.

PKK, YASA DIŞI YOLLARLA PARA TOPLUYOR

Raporda, Avrupa’da destekçilerinden yasa dışı yollarla para toplayan PKK sorumlularının bilhassa Almanya’dan bankalar yoluyla terör örgütüne maddi yarar sağladığı ve para aklama cürümlerini işledikleri belirtildi. Kelam konusu hatalar yanında silah kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti üzere hataların da örgüt üyelerince işlenen kimi hatalar ortasında yer aldığı söz edildi.

SDF TERÖR YAPILANMASI 65 BİN KİŞİYİ HAPİSHANELERDE TUTUYOR

Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren Suriye Demokratik Güçleri (SDF) terör yapılanmasının 65 bin kişiyi hapishanelerde tuttuğu aktarılan raporda, buralarda insani şartların her geçen gün daha berbata gittiği ve insan hakları ihlallerinin yaşanmaya devam ettiği belirtildi. Çoğunluğu bayan ve çocuklardan olan bu şahısların hiçbir eğitim ve sıhhat hakkına sahip olmadan yaşamaya maruz bırakıldığı kaydedildi.

IRKÇI YAPILANMALARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Raporda ayrıyeten, Avrupa’da yükselen ve çok büyük bir tehlike haline gelen sağ kanat ve sol kanat terör ve ırkçı yapılanmalarına dikkat çekildi. Kelam konusu oluşumların Avrupa’da çok önemli ve büyük aksiyonlar yapma riskinin dikkate alınması gerektiği vurgusu yapıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.