Erdoğan’ın iadesini istediği İsveçli vekil, Türkiye’nin NATO kararının akabinde birinci defa konuştu

Posted by

Terör örgütleriyle içli dışlı olan İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh, Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında imzalanan üçlü mutabakatın akabinde birinci sefer konuştu. Dün Madrid’deki NATO Tepesi ile ilgili ‘kara bir gün’ tabirlerini kullanan Kakabaveh, İsveç hükümetini de tehdit etti.

Dün İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO tepesinde, Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarından vazgeçtiğini açıkladı. Üç ülke ortasında bu kapsamda ortak bir muahede da imzalandı.

Geçmişte terör örgütleri ismine çalışan ve Erdoğan’ın iadesini istediği İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh ise muahedeye reaksiyon gösterdi. Yapılan muahedenin akabinde bir bildiri yayınlayan Kakabaveh, dünü ‘kara bir gün’ olarak nitelendirdi. İsveçli vekil dün varılan mutabakatla ilgili olarak İsveç hükümetinin NATO üyeliği için ‘Kürtleri kurban ettiğini’ öne sürdü.

İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson’un “Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin beklemedeki hudut dışı ya da iade taleplerini hızla ve ayrıntılı olarak ele alacaktır” kelamlarını hatırlatan Kakabaveh, Adalet Bakanı’nı bilgisizlikle suçlarken, iadesi istenen şahısların İsveç vatandaşı olduğunu öne sürdü.

‘İSVEÇ BUGÜN KÜRTLERE İHANET ETTİ’

Terör örgütleriyle içli dışlı olan İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak sürecine yeşil ışık yakmasının akabinde yaptığı açıklamada, ‘Terörist olan Kürtler ya da sığınmacılar değildir. İsveç bugün onlara ihanet ediyor. Kendilerini ve dünyayı kurtardıklarını sanıyor. Sığınma hakkımız onlar için de geçerli olmalıdır. Yalnızca Türkiye’nin isteklerine nazaran hareket etmek yanlışsız olmaz.” dedi.

İsveç merkezli Expressen gazetesinin sorularını yanıtlayan Kakabaveh, “İsveç artık kimi destekliyor, IŞİD mi Türkiye mi? Yarın Türkiye, IŞİD’den gözaltına alınanları Avrupa’ya ve başka ülkelere gidebilmeleri için hür bırakabilir” tabirleriyle İsveç hükümetini de tehdit etti.

AÇIK AÇIK TEHDİT ETTİ

Geçtiğimiz haftalarda İsveç hükümetinin düşmesini bir oyla engelleyen ve buna karşılık taleplerde bulunan Kakabaveh, Dışişleri Bakanı Ann Linde’yi de maksat aldı. Daha evvel İsveç hükümetini bütçe oylamasında hayır oyu vermekle tehdit eden PKK yanlısı vekil benzeri bir tehdidi dışişleri bakanı için de lisana getirdi. Kakabaveh, ‘Umarım öteki siyasi partiler Ann Linde’yi Dışişleri Komitesi’ne çağırırlar’ dedi.

Kasım 2021’de Amineh Kakabaveh, PYD’yi desteklemek için Toplumsal Demokratlarla yazılı bir mutabakat yapmıştı. Bunun nedeni, Başbakan olarak Magdalena Andersson’a oy vermesiydi.

İsveç ise dün Türkiye ile bir muahede imzalayarak hem terör örgütü YPG/PYD’ye hem de FETÖ’ye dayanak vermeyeceğinin taahütünü verdi.

“‘ALDATILMIŞ’ HİSSEDİYORUM”

Kakabaveh, yaşananlardan ötürü ‘aldatılmış’ hissettiğini de vurguladı.

İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleşen kritik tepe öncesi İngiliz basınına konuşan Kakabaveh, “Erdoğan’ın taleplerine boyun eğmesindense İsveç’in NATO’ya girmemesini tercih ederim. İsveç’in Putin’den o kadar çok korkmasına inanamıyorum. O kadar korkuyorlar ki inandıkları her şeyi Erdoğan için bırakmayı düşünüyorlar” demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.