Deniz Berktay, Kiev’den bildiriyor: ‘Bu, genel bir savaş’

Posted by

Daha evvel lisana getirdiğim üzere bu savaş bir taraftan Rusya ile Ukrayna ortasında sürüyor başka istikametiyle de bir Rusya-Batı savaşı. Olan Ukrayna’ya oluyor lakin Batı’nın silahları kullanılıyor. Ukrayna’nın başlattığı karşı taarruzun da ABD ile birlikte hazırlandığını ABD’li yetkililer de doğruladı.

Rusya yeni yasama yılına başlarken gündemdeki en önemli husus; devam eden savaş ve Rus ordusunun Harkov yakınlarında uğradığı beklenmedik bozgundu. İktidardaki Birleşik Rusya Partisi milletvekilleri, bu bahiste konuşmamayı tercih ederken öteki üç parti savaşın Rusya idaresinin beklediği formda gitmediğini lisana getirdiler. Rusya Komünist Partisi Önderi Ennadi Zyuganov, savaşın Rusya’da söylendiği formda “Ukrayna Özel Operasyonu” formunda başladığını lakin son iki aydır bütün Batı’nın katıldığı genel bir savaşa döndüğünü söyledi ve Rusya’nın bu savaşı kaybetme lüksünün olmadığını lisana getirdi. Misal görüşleri, Adaletli Rusya Partisi Başkanı Serey Mironov ile Liberal Demokrat Parti Lideri Leonid Slutski de lisana getiriyor. Muhalefet, askeri seferberlik için olmasa da ekonomik seferberlik konusunda ısrar ediyor. Münasebetiyle Rusya’da en azından parlamento içi muhalefet, Rusya’nın savaştaki başarısızlıklarından dolayı savaştan çekilmesini değil, tam bilakis savaşa sonuna kadar devam edilmesini savunuyor. Bu nedenle, Batılıların yaptırımlarının Rusya’da bir değişikliğe gideceğini beklemek en azından şu anda gerçekçi değil.

Savaşın genel bir niteliğe dönüştüğünü söyleyenlerden biri de Ukrayna Genelkurmay Lideri Valeri Zalujnıy. Geçen hafta yazdığı makalede Zalujnıy, Ukrayna ordusunun birtakım muvaffakiyetler elde ettiğini söylemekle birlikte savaşın genel durumu konusunda siyasetçilere nazaran daha ihtiyatlı bir lisan kullanıyor ve Rusya’nın kışın da Herson tarafından Odesa istikametine hakikat taarruz edip Ukrayna’nın Karadeniz’le bütün irtibatını kesmek isteyebileceğini söylüyor. Zalujnıy, Rusya’da toplumun savaşa dayanak verdiğini ve Rus toprakları direkt doğruya füzelere maksat olmadan, bu halin değişmeyeceğini lisana getiriyor ve Batı’dan uzun menzilli füze istiyor. Tarafların açıklamaları, bu kışın sert geçeceğini gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.