Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD’in üst seviye yöneticisinin yakalandığını açıkladı

Posted by

Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD’in üst seviye yöneticilerinden “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod isimli Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin Türkiye’de yakalandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan ülkelerini ziyaretin akabinde uçakta gazetecilerle açıklamalarda bulundu.

Erdoğan; Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’nın IŞİD’e yönelik operasyonunda IŞİD’in üst seviye yöneticileri ortasında bulunan “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod isimli Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin Türkiye’de gözaltına alındığını aktardı.

Al Sumaidai’nin IŞİD başkanları Ebubekir El Bağdadi ve Abdullah Kardaş’ın öldürülmesinden sonra örgüt içerisinde en değerli üst seviye yöneticilerden biri olduğuna belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Uluslararası raporlarda ve BM Güvenlik Raporunda da bu teröristin DEAŞ terör örgütünün üst seviye yöneticilerinden olduğu bilgileri yer alıyordu. Sorgusunda da örgüt içerisinde kelamda kadılık, kelamda Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı yaptığı tarafında kendi beyanları bulunuyor. Bu teröristin uzunca bir müddettir Suriye ve İstanbul’daki kontakları takip ediliyordu ve yasadışı yollarla Türkiye’ye giriş yapacağı istikametinde istihbari bilgiler edinilmişti. Ve bu terörist, Emniyet İstihbarat, MİT ve İstanbul Emniyetinin başarılı operasyonuyla yakalandı. İstanbul emniyet ünitelerince teröristin geçersiz kimlik kullandığı ve kılık değiştirdiği belirlendi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Sumaidai’nin MİT Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün sorgulamasının akabinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla isimli makamlara sevk edildiğini aktardı.

Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin örgütün idaresinde yer aldığı, 11 Temmuz 2022’de yayınlanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu 30. Olağan Raporu’nda da geçiyordu.

Raporda, “3 Şubat’ta IŞİD başkanı Amir Muhammad Sa’id Abdal-Rahman al-Salbi’nin Türkiye sonuna yakın Atmah’ta ABD öncülüğünde gerçekleştirilen operasyonda öldürüldüğü; 10 Mart’ta IŞİD’in al-Salbi’nin vefatını ikrarla, yerini Abu l-Hassan al-Hashemi al-Qurashi’nin alacağını açıkladığı; Abu al-Hassan’ın gerçek kimliği şimdi belirlenmemiş olmakla birlikte, üye devletler ortasında bu kişinin yüksek ihtimalle Iraklı Bashar Khattap Ghazal Al-Sumaidai olabileceğinin değerlendirildiği” tabirlerine yer verilmişti. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.