Çin’in daha evvel denetimden çıkarak tüm dünyayı korkutan roketi tekrar fırlatılacak

Posted by

Çin, yarın yeni uzay istasyonunun birinci modülü olan Tianhe’ye yeni bir modül eklemek için Long March 5B ismini verdiği dev bir roketi uzaya fırlatacak. Bugüne kadar Chen Dong, Liu Yang ve Cai Xuzhe adındaki üç astronot Çin’in uzay istasyonuna gönderildi.  

Fırlatılacak roketle Tianhe modülüne bilim ve biyoloji deneyleri için tasarlanan Wentian isimli yeni bir modül eklenecek. Modül muvaffakiyetle eklendikten sonra uzay istasyonunda bekleyen üç astronot yeni modülü test edecek. Şayet rastgele bir sorun bulunmazsa Çin uzay istasyonunun ikinci modülünü faal bir biçimde kullanmaya başlayacak.

Ancak birçok uzman Çin’in Long March 5B roketini kullanacak olmasından büyük telaş duyuyor.

ÇİN’İN ROKETİ DAHA EVVEL DENETİMDEN ÇIKARAK TÜM DÜNYAYI HUZURSUZ ETMİŞTİ

Çin, Nisan 2021’de Tianhe modülünü yörüngeye yerleştirmek için Long March 5B’yi fırlattığında, roketin gövdesi Dünya etrafında alçak bir yörüngeye girdi. Akabinde da yerçekimi gövdenin denetimsiz bir biçimde düşmesine neden oldu. Enkazın nereye düşeceği belirli olmadığı için özgür düşüşteki enkaz güncelerce tüm dünyanın korkmasına neden olmuştu.

Enkazın düşeceği yer ile ilgili birçok varsayım yapıldı. Los Angeles’tan New York’a, Güney Avrupa’dan Pekin’e, Avustralya, Afrika ve Güney Amerika’nın birçok bölgesine kadar gezegenin geniş bir kısmında enkazın düşmesi beklendi.

Neyse ki korkulan olmadı. Fırlatmadan bir hafta sonra roket gövdesi Hint Okyanusu’na düştü. İnsanlara yahut binalara çarpma mümkünlüğü düşüktü. Lakin dünya çapındaki uzay sanayisi uzmanları, Çin’in roketi yahut fırlatma planlarını tekrar tasarlayarak emsal olayların tekrar yaşanmamasını istedi.

Çin’in yeni modül Wentian’ı taşımak üzere kullanıcı tıpkı rokette emsal bir olayın yaşanmaması için nasıl bir tedbir aldığı şimdi bilinmiyor.

ENKAZIN TÜRKİYE’YE DÜŞME RİSKİ BULUNUYORDU

Uzay araştırmaları yürüten sivil toplum kuruluşu Aerospace Corp, rokete ilişkin kesimlerin düşebileceği bölgeleri hesaplayarak enkazın Kuzey ve Güney Yarımküre’de düşebileceği noktaları tespit etmişti. Kuruluşa nazaran bu enkazın Türkiye’ye de düşme riski bulunuyordu. 

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay enkazı dairesi lideri Holger Krag o devir Çin’in enkazı için “Bu kadar büyük enkazlar atmosfere girdiğinde ekseriyetle yüzde 20 ila 40’ı yeryüzüne düşüyor. Lakin bu enkaz kesimlerinin birilerini yaralaması son derece düşük bir olasılık” demişti. Lakin tekrar de Çin’in bu yanlışı tüm dünyanın yansısına neden olmuştu.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.