Çekmeköy Kışlası talan ediliyor, ağaçlar katlediliyor!

Posted by

İstanbul’un Çekmeköy ilçesinin en büyük yeşil alanı olan ve Kuzey Ormanları’nın başlangıcı olarak kabul edilen devasa büyüklükteki Çekmeköy Kışlası talan edilmeye başlandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, kışlalar 15 Temmuz 2016 yılındaki FETÖ Darbe Teşebbüsünün akabinde kentin dışına taşınmaya başlandı. Erdoğan, 15 Temmuz’un akabinde boşaltılan askeri alanlara yönelik, kent dışına taşınan askeri alanların yeşil alan olacağını açıklamasına karşın birer birer yapılaşmaya açıldı.

Son olarak yaklaşık üç ay evvel Çekmeköy Kışlası olarak bilinen Şehit Onbaşı Azim Özdemir Kışlası da büsbütün boşaltıldı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı A.Ş.’ye devredilen kışla yerine tüm itirazlara karşın Çınarköy Evleri projesi ismi altında bin 774 konut, 141 villa ve 56 ticari alanın imaline başlandı.

Kısa mühlet evvel iş makineleri ve kamyonların girdiği toprakta inşaat çalışmaları devam ediyor.

AĞAÇ BÖLÜMÜ SÜRECEK

Şantiyeye dönüşen kışla yerinde, çalışanların verdiği bilgilere nazaran iş makineleri 24 saat çalışıyor. Personeller, “Bunlar daha düzgün günler çalışmalar daha da hızlanacak” sözlerini kullandı. Kışla yerinde çok sayıda ağaç kesilirken arazinin bir kaç farklı noktasında da şantiye alanı kuruldu. Ayrıyeten ağaç katliamının devam edeceği öğrenilirken kesilecek ağaçların sprey boyalar ile numaralandırıldığı görüldü.

– Kesilecek ağaçların üzerine yazılan numaralar bin 500’e kadar gidiyor. Otoban kenarında yer alan yerdeki ağaç katliamını gizlemek için de devasa panolar yerleştirildi. Böylelikle otoyoldan kışla toprağının görülmesi engellendi.

Talana açılan Çekmeköy Kışlası toprağında Çekmeköy Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri Sami Yayla, Selma Akın ve Zehra Karaol da inceleme yaptı. Meclis üyeleri ismine konuşan CHP’li Yayla, “Çekmeköy Azim Özdemir Kışlası’nda 1 milyon metrekarelik alan imara açılmış durumda. Buraya TOKİ, Emlak Konut önemli anlamada maliyeti yüksek konutlar yapıyor ve burayı betona gömüyor. TOKİ’nin emeli aslında yoksul fukaraya ucuz konut yapmak. Lakin görüyoruz ki ağababalarına, monşerlere önemli manada bir lüks konut seferberliği başlatılmış” dedi.

İSTANBUL’UN AKCİĞERLERİ

Meclis Üyesi Yayla, şantiye alanında yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Burası yalnızca Çekmeköy’ün değil İstanbul’un da akciğerleri. İktidar 15 Temmuz’dan sonra kışlalar imara açılmayacak dedi fakat görüyoruz ki her şeyleri palavra olduğu üzere bu da palavra. Tüm kışlalarda olduğu üzere Çekmeköy Kışlası da imara açılmış durumda ve betona gömülüyor. Bundan sonraki sürecin takipçisi olacağız. Buradaki durumu kamuoyuyla paylaşma ismine elimizden gelen tüm imkânları kullanacağız.

ÇED GEREKLİ DEĞİLMİŞ

Öte yandan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş, Çekmeköy Kışlası toprağı üzerine Çınarköy Konutları ismi altında bir konut ve villa projesi yapmak için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 6 Ocak’ta Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yapmıştı. Bakanlık, 16 Şubat’ta projeye ait “ÇED gerekli değil” kararı verildiğini açıklamıştı.

ADIM ADIM TALAN PLANI

2020 yılında da Çekmeköy Kışlası hudutları içerisinde yer alan 30 bin 523 metrekarelik alan için imar planları değiştirildi. Arazinin 12 bin 345 metrekaresi “resmi kurum alanı-TRT” kısmı olarak belirlendi. Alanın bin 500 metrekaresi “sağlık tesisi alanı”, 6 bin 300 metrekaresi “ilkokul alanı”, 2 bin 662 metrekaresi “belediye hizmet alanı”, 2 bin metrekaresi “resmi kurum alanı-İlçe Emniyet Müdürlüğü” olarak düzenlendi.

2019 yılında ise Çekmeköy Kışlası’nın 187 bin 750 metrekarelik kısmı imara açılmıştı. Akabinde da Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın gerçekleştirdiği ihaleyi DAP Holding iştiraki Eltes İnşaat ve İstlife İş Paydaşlığı aldı ve inşaat projesine Ormanköy ismi verildi. İmali devam eden projeyle yere ticari üniteler, konutlar, eğitim tesisi, toplumsal ve kültürel tesis alanları inşa ediliyor.

Öte yandan askeri yerden Kuzey Marmara Otoyolu için 2016 yılında da 5 kilometrelik bir ilişki yolu geçirilmişti. Yolla birlikte yüzlerce ağaç da katledilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.