Çavuşoğlu: Filistin’e dayanağımız İsrail’le bağlarımızın seyrinden bağımsızdır

Posted by

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin’e gerçekleştirdiği ziyarette Filistin İdaresi Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Bağımsız ve hükümran bir devlete sahip olma uğraşında Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bağımsız ve hâkim bir devlete sahip olma uğraşında Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İsrail’le münasebetlerin normalleşmesinde Filistin idaresiyle eşgüdümü sürdürüyoruz. Filistin davasına dayanağımız İsrail’le bağlarımızın seyrinden büsbütün bağımsızdır.

Maarif Vakfı’mız Filistinli kardeşlerimize eğitim verecek. Ayrıyeten Filistinli gençlerin Türkiye’deki üniversitelere ilgi göstermesinden şadlık duyuyoruz. Türkiye burslarını gereksinim duyulduğunda artırabiliriz.

Türkiye’nin Filistin davasına verdiği kıymet herkes taraftan bilinir. Türkiye’deki tüm kısımlar bu mevzuda hassasiyet göstermektedir ve partiler üstü bir problemdir. Filistin’e dayanak önceliğimiz olmaya devam edecek.

Filistin’de tek taraflı adımlar, zorla tahliyeler üzere İsrail’in adımları barış mümkünlüğünü tehdit ediyor. Başşehri Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması kaidedir. Bu hususta üzerimize düşeni yapacağız.

Mescid-i Aksa’da yaşanan olay hepimizi yaralamıştır.” (HABER MERKEZİ)

Detaylar geliyor…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.