Çavuşoğlu: ABD mutabakata uymadı

Posted by

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Filistin ve İsrail’e yaptığı resmi ziyaretler dönüş uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmak için başvurması sonrası Türkiye’den reaksiyon gelmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başvuruyu veto edeceklerini duyurmuştu.

Başvuruyu kıymetlendiren Çavuşoğlu, “Beklentilerimizi karşılamak için irade koyarlarsa çalışma yaparız. Bir an evvel üye olmak istiyorlarsa adımları atacaklar” dedi.

DOĞU AKDENİZ PROBLEMİ

TRT Haber’de yer alan habere nazaran Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de hakça paylaşımdan yana olduklarını tabir ederek, “Kimse bizi dışlamasın. Bizim de kimsenin hakkında gözümüz yok dedik. Teknik kısmı bakanlar görüşür” sözlerini kullandı.

Akdeniz gazının Avrupa’ya taşınması konusuna da değinen Çavuşoğlu, “Bunun tek ekonomik güzergahının Türkiye olduğunu söyledik” dedi.

YUNANİSTAN’A İHTAR: BLÖF YAPMIYORUZ

İsrail ile karşılıklı büyükelçi atanıp atanmayacağı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanının Türkiye’ye geleceğini söyledi.

Yunanistan’ın adaları silahlandırmasına da reaksiyon gösteren Çavuşoğlu, “Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz. ABD’nin istikrar siyasetinde sapma görüyoruz, uyarıyı da yaptık” dedi.

TERÖRLE UĞRAŞ

Terörle gayret konusuna da değinen Çavuşoğlu, “Teröristler saldıracak diye bekleyemeyiz, gereğini yapmalıyız” diye konuştu.

ABD’nin mutabakata uymadığını söyleyen Çavuşoğlu, “30 kilometreyi terörden temizleme kelamını tutmadın, o vakit temizle” biçiminde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.