Cansu’nun üniversite sevinci, 6 saat 15 dakika sürdü

Posted by

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Spor Bilimleri Fakültesi vazifelileri 12 Eylül’de antrenörlük kısmı için tercih yapan ve spor testi sonrası kayıt için yedekler listesinde 2’nci sırada yer alan Çaykur Rizespor Voleybol grubu sportmeni Cansu Karadereli’yi telefonla arayarak kayıt sildiren bir öğrenci nedeniyle oluşan kontenjanla kısma yerleştirildiğini bildirdi.

Saat 16.00’da ismi sistemde ‘kazananlar’ ortasında yayınlanması üzerine kayıt hazırlığı yapan Karadereli’yi birebir gün saat 22.15’te arayan vazifeli, yanılgı yapıldığını söyledi. Görevli, kaydını sildiren ‘Helin’ isimli öğrenci ile yedekler listesinde birinci sırada yer alan birebir ismi taşıyan öğrencinin karıştırıldığını belirtti, yanlışın düzeltilmesi sonucu birinci yedeğin kaydının alındığını, kendisinin kayıt yaptıramayacağını bildirdi. Üniversite okuma sevinci kısa süren Cansu Karadereli, büyük keder yaşadı.

‘BENİ ‘KAZANDIM’ DİYE YAYINLADILAR’

7 yıldır Çaykur Rizespor Kulübü’nde voleybol oynadığını söyleyen Cansu Karadereli, şunları söyledi:

“Bu yıl üniversiteye yerleşemediğim için dershaneye başladım. Lakin 12 Eylül’de beni ETÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nden vazifeli bir memur ve dekan yardımcısı telefonla aradı, kazandığımı, kayıt yaptırıp yaptırmayacağımı, sordular. Ben de ‘kayıt yaptıracağım’ dedim. Saat 16.00’da sistemde, beni kazandım diye yayınladılar. Evraklarımı hazırlamaya başladım. Saat 22.15’te memur beni arayarak, kaydını sildiren ile yedeklerdeki birinci sırada yer alan ismin birebir olması nedeniyle yanılgı yapıldığını bildirdi. Benim kayıt yaptıramayacağımı söyledi. O gece çok makus oldum. Üniversite vazifelileri daha sonra tekrar arayarak yanlıştan ötürü özür dilediler. Memurun yanılgısı ile benim üniversite başlamadan hayatım bitti. Bu durumda 1 yılım çöp olacak” dedi.

ETÜ: YANILGILI SÜREÇ DÜZELTİLDİ

ETÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nden yapılan açıklamada ise “Kaydını sildiren ile yedeklerde birinci sırada yer alan öğrencilerin isim benzerliğinden kaynaklı tarafımızca yapılan 2’nci yedeğe tanınan kayıt hakkı süreci, yanlışın fark edilmesi üzerine düzeltildi. Kaydını sildiren öğrenci ile açılan kontenjan, yedeklerde birinci sıradaki öğrencinin kaydı alınarak doldurulmuştur” denildi.

Voleybol kontenjanından yalnızca 2 atletin kayıt yaptırabildiği ETÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nde, listedeki birinci 2 sıradaki öğrencinin akabinde sıralamaya giren öbür öğrenciler ise yedek listede kalıyor. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.