Borsa günün birinci yarısında yükseldi

Posted by

Günün birinci yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 10,56 puan kıymet kazanarak 2.461,40’a çıktı. Toplam süreç hacmi 17,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Birinci yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,07 bedel kazanırken, holding endeksi yüzde 0,24 kıymet kaybetti. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,37 ile finansal kiralama, faktoring, en çok gerileyen ise yüzde 0,89 ile madencilik oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı Finansal İstikrar Raporu’nda, bankaların kısa ve uzun vadeli likidite göstergelerindeki olumlu görünüm devam ederken, dalın likidite risklerini yönetebilecek güçlü tamponlara sahip olduğu vurgulanarak, “Bankacılık dalının taşıdığı yabancı para (YP) durum fazlası, kur şoklarına karşı müdafaa sağlamaya devam etmektedir” tabiri kullanıldı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarında esnek davranılarak gerekirse eylül ayında beklemeye geçilebileceği halinde yorumlanan toplantı tutanaklarının hisse piyasalarında olumlu karşılandığını söyledi.

MOODY’S’İN TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ GÜNDEMDE

Piyasalar kapandıktan sonra yayımlanması beklenen milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye değerlendirmesinin de gündemin odağında bulunduğunu tabir eden analistler, yurt dışında ise ABD’de açıklanacak ferdî gelir ve harcamalar datalarıyla ülkede enflasyonun martta tepe yapıp yapmadığına dair belirsizliklerin giderilmeye çalışılacağını vurguladı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.350 puanın takviye, 2.470 ve 2.500 düzeylerinin direnç pozisyonunda olduğunu bildirdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.