Beyaz Saray: ‘Rusya, Ukrayna’da referandum ilan edebilir’

Posted by

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby yeni bir açıklamada bulundu.

Kirby yaptığı açıklamada, ABD’nin “Rus liderliğinin yetkililere düzmece referandumlar düzenlemeye hazırlanma talimatı verdiğini” öğrendiğini söyledi. Kirby ayrıyeten açıklamasında, “Rusya bu hafta birinci referandum duyurusunu yapabilir” dedi.

Kirby, Zoom üzerinden Beyaz Saray muhabirlerine verdiği brifingde, dış siyaset gündemini kıymetlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’nın Ukrayna’nın kimi topraklarına yönelik “ilhak planı”na devam ettiğini kaydeden Kirby, “Rusya’da hükümetin, bilhassa Harkiv’de uydurma bir referandum düzenlenmesi buyruğu verdiğini öğrendik. Bu referandum hazırlıkları birkaç gün ya da hafta içinde başlayabilir. Rusya’nın bu taraftaki duyurusunu bu hafta bitmeden duyabiliriz” ifadesini kullandı.

Kirby, ABD ve milletlerarası toplumun, Ukrayna’da rastgele bir ilhakın kabul edilmeyeceği konusunda hemfikir olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Rusya’nın bu referandumun sonuçlarını manipüle etmeye çalışacağını ve Ukrayna halkının Rusya’ya bağlanmak istediği palavrasını söyleyeceğini varsayım ediyoruz. Bu dezenformasyona acil bir halde karşı çıkmak çok kıymetli. Ukrayna halkının Rusya’ya katılmak istediğine ait rastgele bir açıklama katiyetle yanlışsız değildir. Son 6 ayda Ukrayna halkı Rusya’ya karşı çıktığını çok net gösterdi.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.