Benedict Cumberbatch, ‘Doktor Strange 2’ sansürü hakkında konuştu: Beklenen bir hayal kırıklığıydı

Posted by

Marvel filmi “Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında”, içinde yer alan LGBTIQ+ karakter nedeniyle Suudi Arabistan’da, Kuveyt’te, Katar’da ve Mısır’da sinemalarda gösterime girmeyecek. Filmin basın turunda olan oyuncu Benedict Cumberbatch, filmin LGBTIQ+ karakteri nedeniyle yasaklanmasına tepki gösterdi.

Twitter’da filmin resmi sayfası tarafından yayınlanan bir videoda Cumberbatch, kararı “beklenen bir hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi. Ancak oyuncu Disney ve Marvel’in LGBTIQ+ katılımı ve eşitliği için zorlamaya devam etmesinden de memnun olduğunu dile getirdi.

‘HALA SAVAŞMAK ZORUNDAYIZ’

Variety’nin aktardığına göre Cumberbatch, videoda şu ifadeleri kullandı:

“Bu durum korkarım ki beklenen bir hayal kırıklığıydı. Bu baskıcı rejimlerin hoşgörüsüzlüklerinin cezalandırılmayı hak etmeyen insanlar için dışlayıcı olduğunu öğrendik. Karakterin filmde yer almasının asıl nedeni bir LGBTQ+ üyesini filme dahil etmek değildi, bu karakter çizgi romanlardan. Bu, çeşitlilik adına yarattığımız bir şey değil, onu harika bir karakter olduğu için filme dahil ettik. Ve bu onun karakterinin sadece bir yönü ve olması gereken tek şey ama ne yazık ki, aynı zamanda politik olarak çok yüklü. Böyle olmamasını dilerdim. Keşke bunun bir sorun olmadığı ama bizim olmadığımız bir yerde normalleştirilmiş bir konuşma yapabilseydik. Bu yüzden hala savaşmak zorundayız. Hala kapsayıcılık ve eşitlik için zorlamamız gerekiyor. Küçük ama çok büyük bir tuvalde Marvel ve Disney bunu yapıyor.”

“Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında”, 6 Mayıs 2022’de vizyona girecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.