Avustralya’dan Assange kararı: Müdahale etmeyeceğiz

Posted by

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, WikiLeaks kurucusu ve Avustralya vatandaşı Julian Assange hakkındaki davaya müdahale etmeyeceğini açıkladı.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel’in Assange’ın ABD’ye iade kararını onamasına ait açıklama yapan Başbakan Albanese, ABD Lideri Joe Biden ile dava hakkında konuşup konuşmadığı konusunda açıklama yapmak istemediğini söyledi. Albanese, “Ortaklarımızla diplomatik ve uygun halde alaka kuran bir hükümete liderlik etme niyetindeyim” dedi.

ABD’den Assange hakkındaki kovuşturmayı bırakmasını talep etmesine yönelik davetleri reddeden Albanese, Assange hakkındaki davaya müdahale etmeyeceğini söyledi.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, ABD’nin Irak ve Afganistan’daki savaş cürümlerine ait evrakları yayımlayan Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını 17 Haziran’da imzalamıştı.

WIKILEAKS’TEN TEPKİ

WikiLeaks’ten yapılan açıklamada, “Bugün, basın özgürlüğü ve İngiliz demokrasisi için kara bir gün. Bu ülkede tabir özgürlüğünü önemseyen herkes, İçişleri Bakanı’nın Julian Assange’ın suikastını planlayan ABD’ye iadesini onayladığı için derin bir utanç duymalıdır” denilmişti. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.