Avrupa’nın en güçlü harika bilgisayarı Finlandiya’da kuruldu

Posted by

Teknolojinin bir oldukça gelişmesiyle birlikte insanların yapması gereken hesaplamalar ve modellemeler de giderek karmaşık bir hal almaya başladı.

Bu sorun ortadan kaldırmak için ise birçok güçlü bilgisayarın birleşmesi ve birbirleriyle uyumlu halde çalışması biçiminde ortaya çıkan süper bilgisayarlar geliştirildi.

Süper güçlü bilgisayarlar; günlük kullanım için değil, çözülmesi çok uzun vakit alan matematiksel sorunlarda, fizik bilimleriyle ilgili modellemelerde ve insan zekâsının yetmeyeceği karışık hesaplamalarda kullanılıyor.

Avrupa’nın en güçlü harika bilgisayarı kuruldu

Dünyanın üçüncü en süratli, Avrupa’nın en güçlü muhteşem bilgisayarı Finlandiya’da kuruldu. Ülkenin doğusundaki Kajaani kentinde eski bir kağıt fabrikasına yerleştirilen ve bir basketbol alanının yarısı büyüklüğünde olan bilgisayar iklim çalışmalarında kullanılacak.

Lumi ismi verilen üstün bilgisayar, 10 Avrupa ülkesi ve Avrupa Birliği’nin dahil olduğu bir proje sonucu hayata geçti.

Haziran ayında resmen açılışı yapılan bilgisayarın tam heyetimi sonbaharda tamamlanarak bilim dünyasının hizmetine sunulacak.

200 milyar euroluk yatırım

200 milyar euroluk bir yatırım sonucu doğan Lumi’nin kendisi 145 milyon euro pahasında ve Avrupa’nın en güçlü bilgisayarı.

Ömrünün yaklaşık beş yıl olması beklenen Lumi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Tenessee eyaletindeki Frontier ve Japonya’nın Kobe kentindeki Fugaku’dan sonra dünyanın en süratli harika bilgisayarı pozisyonunda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.