ATO: Ticari faizler, siyaset faiziyle uyumlu hale getirildi

Posted by

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Siyaseti Konseyi (PPK) toplantısında her ay yeni siyaset faizini açıklıyor. Son toplantıda 7 aydır yüzde 14’te olan siyaset faizi 100 baz puan düşürülerek yüzde 13’e indirilmişti.

Merkez Bankası’nın siyaset faiz oranının banka kredilerindeki faiz oranları ortasındaki farklılık kamuoyu ve iş dünyasında lisana getiriliyordu.

Bankaların ticari kredi faizleri yüzde 30’ların üzerine çıkmayacak bir biçimde sınırlandırıldı

Bu evrede Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Heyeti Lideri Gürsel Baran, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin akabinde aldığı tedbirlerle bankaların ticari kredi faizlerini yüzde 30’ların üzerine çıkmayacak bir halde sonlandırmış olduğunu belirterek, “Alınan bu tedbirlerle ticari faizler Merkez Bankası’nın siyaset faiziyle ahenkle hale getirilerek yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın devamı için gerçek dalın önü açıldı.” dedi.

Merkez Bankası makro ihtiyati önlem aldı

Gürsel Baran, yazılı bir açıklama yaparak Merkez Bankası’nın faiz indiriminin akabinde, gerçek dalın daha uygun kredi faizleriyle ticari krediye erişebilmesini sağlamak için aldığı makro ihtiyati önlemleri kıymetlendirdi.

Bu iki karardan evvel gerçek kesimin ticari kredilere erişimde sorun yaşadığını ve yüzde 45’leri aşan oranlarla karşı karşıya kaldığını hatırlatan Baran, şunları söyledi:

“Hatırlayacağınız üzere geçen haftalarda iş dünyası bankalardan ticari kredi alamadıklarından ve kredi faizlerinin çok yüksek olduğundan yakınıyordu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizde bahisle ilgili toplantı da gerçekleşmişti. Bu toplantının akabinde Merkez Bankamızın aldığı kararlar ve yayınladığı tedbirler gerçek kesimin sesinin duyulduğunun göstergesidir ve üyelerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.”

“Şikayet edilen yüzde 45’leri bulan ticari faiz oranları gündemden kalkmış oldu”

Söz konusu düzenlemeyle bankaların verecekleri ticari kredilerde uygulayacakları faiz oranlarına nazaran karşılık ayırmak zorunda kalacağını kaydeden Baran, “Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi meblağının yüzde 90’ı kadar menkul değeri karşılık olarak ayıracak. Bu düzenleme ile ticari kredi faizleri yüzde 30’la sonlandırılmış, üzerinde bir faiz oranıyla kredi verilmesi imkansız hale getirilmiştir. Yani geçen günlerde şikayet edilen yüzde 45’leri bulan ticari faiz oranları gündemden kalkmış oldu. Bankaların uygulayacakları faiz Merkez Bankamızın belirlediği yüzde 13’lük oranla uyumlu seyredecek.” dedi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.